Stroncium

Stroncium Originální název: Stroncium

Klub Julese Vernea - 2006
ISBN: 80-85892-85-5

Klub Julese Vernea (2006) 80-85892-85-5 470

Pan Kandinsky je archeolog, ale své profesi se příliš nevěnuje. Pan Corgen je zabiják a své profesi se věnuje pilně a s láskou. Slečna Hayesová je mrtvá, ale o to pevnějšímu se těší zdraví. Pan Kulhánek je autor.
Chcete vědět víc?
Čtěte Stroncium.
Nová kniha Jiřího Kulhánka je pochmurný příběh z pochmurné budoucnosti, kdy na Zemi žije víc mrtvých než živých, kdy lží je víc než obvykle a kdy ledu je mnohem víc než whisky.
Osamělý hrdina versus mediokracie.
Obrovské stroje.
Technologické nestvůry.
Radioaktivní spad.
A ledu je opravdu hodně.

Magyana
  12. 4. 2013, 14:45
Kulhánkem si obvykle spravuji náladu, ale po této jeho knize obvykle nesáhnu. Osobně jsem přesvědčená, že napsal lepší knihy než je tato. Vlastně všechny.
Ciba
  22. 6. 2016, 22:11
Rčení konec dobrý všechno dobré v tomto případě bohužel neplatí. Závěr a stejně tak úvod je sice povedený, ovšem střední a tudíž nosná část knihy dost "pokulhánkovává". Jasně máme tu údery přímo na komoru jako Ježíš versus Predátor, moderní reklamy na švábíky nebo samomluvu hlavního hrdiny. Dějově je to ovšem velmi ohraná písnička zaseknutá v předpotopním kazeťáku. Střílí se, umírá se, zachraňuje se, střílí se... no a tak dál! Od špice naší scény jsem čekal zlaté vejce. Dopadlo to však nejlépe na těžké kovy se Stronciem v nedohlednu.
Bred
  22. 11. 2012, 10:08
Průměr zabitých lidí/nelidí-8/strana. Trochu brutální neosobní krvák, je to takové... vulgární. Taky je hodně cítit inspirace (přímo bych nepoužil slovo "vykrádání") od jiných autorů, ať už jde o Asimova a jeho urychlené vynálezání, nebo Matrix s virtuální realitou, atd. Přesto se to četlo dobře, nečekané zvraty na konci, je v tom vidět česká spisovatelská ruka.
Ruxandra
  24. 5. 2013, 10:05
Po nadšení z Nočního klubu cítím docela rozčarování. Kniha je samá akce a to je vlastně všechno. U děje jsem se často nudila, ale dávám o hvězdičku navíc za celkem zajímavý konec:) Věřím, že Stroncium je jen šlápnutím vedle a rozhodně dám panu Kulhánkovi ještě šanci u jiné jeho knihy.
mitote
  27. 4. 2011, 18:07
není to Kulhánkova nejlepší kniha (Noční klub u mne směle ved v žebříčku), ale zas nejhorší ttaké určitě ne. Mrzelo mne, že přes celkovou přehnanost příběhu a všeho co se tam děje jsem nedokázala patřičně ocenin konec, který by mi jinak vykouzlil velké WOW!
Škoda, každopádně, čtivé, humorné :)
Parm
  9. 2. 2010, 12:00
Představte si,že žijete 10 let ve světě po jaderné válce,kdy vaší každodenní náplní je boj s různou nehumanoidní formou života. Pak se jednoho dne probudíte a zjistíte,že to bylo jen něco,jako počítačová simulace a že v reálném světě uplynulo jen jedenáct hodin. Sice jste trochu naštvaní,ale nevadí,protože ve vašem reálném světě to není o moc lepší. Mohl byste to nazvat blízká budoucnost,ale na zemi se jednu dobu zbláznila příroda a tudíž je celá planeta pod ledem a jediné místo,kde se dá žít,je město,rozlohou malé,populací však velice velké,tisícipatrové mrakodrapy a kromě lidí všudypřítomná tézet,tedy něco jako technické zombie. Všude běží reklamy,aby si člověk udržoval zdraví a včas se sám,dobrovolně,přidal mězi zombie. Ale zpátky k našemu člověku. Probudí se v těle,které zrovna neodpovídá místním poměrům. Prostě takový prototip. Když má hlad,může zvolit jedno z místních dvou jídel a to buď šváby a nebo řasy. Pokud ale má chuť na něco jiného,není to pro něj problém,takže si ke svačině dá klidně vosk nebo střelný prach,k pití třeba líh nebo kyselinu,jeho organizmus to totiž vyžaduje,to víte,kvůli regeneraci,protože pokud má dostatek energie,je takřka nesmrtelný. Problém je v tom,že ho pořádn někdo honí. Mrtví i živí,dokonce i studenokrevní,pokud se tak dají nazvat. A energie není vždycky mnoho. Ale to mu nevadí k tomu,aby si občas - často - pořádně zastřílel a tak jeho cestu lemují většinou jen krvavé cáry těl,končetiny a v neposlední řadě kousky mozku. Postupně zjišťuje,co všechno se na zemi děje,případně se podívá i na Titan,kde si zaplave v moři nějaké chemické sloučeniny. Samozřejmě se vrátí na zem a pokračuje v zabíjení. Nakonec se ale všechno vyvine úplně jinak.

Na závěr doporučuji nečíst poslední čtyři stránky knížky,připraví vás to o 100%-ní zážitek.

---------------------

Podle mě to Kulhánkova nejlepší kniha je,protože oproti ostatním jeho knihám,kdy se děj odehrává na nějakých víceméně známých místech (ČR,Anglie,USA,apod.) tak tady je to sice hlavně na Zemi,ale postapokalyptické,takže většinu míst musel v podstatě jen vymyslet a to se mu určitě povedlo. I když co se hrdiny týče,není to takový superman a má tu vážně hodně štěstí.
SADS
  22. 9. 2016, 9:18
Asi nejslabší Kulhánkova kniha, děj ujde ale něco tomu chybí. To hezké Kulervoucí něco, které obsahuje většina knih, tahle bohužel ne, ale číst se to dá.
tinkakopek
  31. 3. 2013, 0:45
Strašlivě se mi libí, jak v každé další knize nacházíme odkazy na ty předchozí knihy a vícero přečtením se objevují nové vtípky :-)
zdennanek
  16. 3. 2012, 12:24
Kdybych začínal číst Kulhánkovo dílo touhle knihou ... asi bych už od tohoto autora nic jiného nečetl! Noční klub mě uchvátil a přečetl sem ho za 4 dny ... Stronciem sem se nemohl prokousat a četl ho zhruba stejnou dobu.
zin evil
  11. 3. 2016, 20:30
Asi nejlepší Kulhánek, neskutečná jízda ......................................................................................................................................
K.T.
  25. 2. 2015, 21:42
Nějak jsem se prostě jako první dostala k téhle... Přečetla ji a... Co to sakra bylo? Tak jsem si ji přečetla ještě jednou... A pak ještě jednou... Tohle musím něčím zajíst - dám si Švábíka a pustím si k tomu sedmsetšedesátýprvní díl seriálu Zchátralí a zteřelí... Kam se hrabe Tobiáš :D :D :D Klobouk dolů pane Kulhánku.
ryba443
  29. 8. 2014, 12:11
Přes dosti rozpačitý rozjezd, pro který jsem knihu napoprvé dokonce odložil, se nakonec Stroncium ukázalo být velmi slušnou "Kulhánkovinou" se vším všudy, byť kvality ostatních knih nedosahuje. Ale určitě stojí za přečtení.
teddik
  29. 8. 2014, 2:42
První kniha co jsem od pana Kulhánka četl. Tehdy bych dal pět hvězd, ale... tehdy jsem ještě nepřečetl Noční klub. Čtyři hvězdičky, protože Tobiáš je prostě líbivější. Zdejší komentáře stylu "nelíbilo" jednoduše "nechápu".
Angie.Kiwi
  27. 4. 2013, 21:09
Tentokrát ne. Ačkoli na pana Kulhánka nedám dopustit a tvrdím, že by mě dokázal utáhnout i na vařené nudli, za tuhle knihu bych ho plácla přes pleš. Nudila jsem se - pravděpodobně proto, že je hlavní hrdina (a vlastně i všecko mimo něj) až moc (opravdu moc) přeúžasňákovaný. Dočetla jsem to jen proto, že Kulhánek, a zařekla jsem se, že si za čas spravím "chuť" a znovu si přečtu třeba Noční klub.
Brkoslav
  10. 4. 2013, 19:52
Pokud by autor popis každé bitky zkrátil o čtyři pětiny, tak by z délky celé knihy zbyly pětiny dvě. Jsem rád že v knize nejde popisovat děje zpomaleně (nebo že to p. Kulhánka nenapadlo), protože potom by jistě tato kniha připomínala film Konvoj (1978), který kdyby se pustil celý normální rychlostí, hned by se tak o třetinu zkrátil. Mě osobně to bitkování přišlo zdlouhavé, a v druhé polovině knihy už mě to vadilo. Ale jak jsem se dozvěděl od jednoho propagátora tohoto autora, „pokud tě štvou dlouhé popisy bitev, tak nečti Kulhánka“ . Když se to říká...
Pokud jsou některé nápady v knize převzaty z jiných vzorů, tak mi to pranic nevadí. Něco mi připomínalo film Horizont událostí (1997), něco Philipa K. Dicka. Dohromady se mi všechny ty technologické fíčury a dějové zvraty hodně líbily. Tělo - které nemusí mít ve vakuu skafandr, může to být jenom hlava tohoto těla, ta hlava může týdny kroužit třeba kolem Titanu a počítat kdy si jí Titan přitáhne a trochu se při tom čekání nudit, a pak když dopadne na jeho povrch a napije se toho co je na povrchu tekuté, tak se tělo obnoví do kompletního zdravého tvaru – by se mi také hodilo. Všudypřítomná reklama, i v raketoplánu když řízení převezme autopilot. Bojovníci za svobodu uzpůsobení pro život v mrazu, místo krve něco jako iron. Nabádání k včasné změně v zombii. Konec byl přesně dle mého gusta. Kniha hodná odpočinkového přečtení.
Nocturnum
  25. 9. 2012, 22:24
Lehce podhodnocené dílo, příjemně satirující náš svět. Kulhánek se nebál a poprvé zašel do celkem hluboké scifi, ale mě se to velmi líbilo, a kupodivu ani výlety na oběžných drahách bez skafandru a obnovy těla z chemikálií mi nevadily. Spíše jsem uvítal něco nového a extrémního, vůbec mi to nepřišlo přehnané, naopak zábavné. 85%.
GolVec
  14. 8. 2012, 21:52
Bohužel jsem dostala do ruky jako první od Kulhánka právě tuto knihu. Po jejím přečtení jsem o to více nechápala, proč se nejdražšímu díla od Kulhánka líbí. Stroncium mne naprosto odradilo od čtení dalších jeho knih... Ale třeba se k Divokým a zlým nebo Nočnímu klubu dostanu někdy později a bude to už o chlup lepší...
Auril
  23. 7. 2012, 9:45
Já jsem prostě nepochopila proč je tato kniha tolik kritizována... Možná jsem zaujatá, protože jestli někoho můžu, tak právě Kulhánka.
petras_09
  8. 6. 2011, 21:58
Naprosto skvělá knížka. I dle mě je to nejlepší Kulhánkova kniha. Perfektní humor, fakt sranda. Už jsem jí četla několikrát a stále se k ní vracím.
Pane Kulhánku, díky. :o)) Těším se na další Vaše knížky.
Mordred
  27. 4. 2011, 15:47
Tak tohle dilo se mi nelibilo. Hrozne technicky, ikdyz to by me nevadilo, ale vadilo me, ze jsem se parkrat ztracel v popisu, nejak jsem si nedokazal predstavit, co se prave odehravalo napriklad, kdyz se hlavni hrdina snazil dostat do rakety. Mozna jsem to cetl prilis rychle, nevim. Podruhe bych si ji neprecetl...Jo a tech par poslednich stranek, no kazdej si udela svuj obrazek :)
Solverino
  19. 4. 2011, 13:20
podle mne absolutní špička od Kulhánka! doufám, že se brzo objeví nějaké pokračování "nezničitelného" hrdiny :) krvavé, špinavé, maskulinní (jak by řekly feministky), ale vynikající! I love it!
Astu.
  1. 4. 2010, 23:02
Miluju Kulhánkovi černohumorné světy. Bizardní, špinavá sci-fi, ve které si autor s nihilistickým úšklebkem dělá srandu z mnoha věcí a hlavně z hodnoty lidského života. Spousta mrtvých, spousta krve, hlava kroužící ve vesmíru a velká imaginace. Asi se tahle kniha nebude líbit všem, buď jí milujete, nebo nenávidíte. Já miluji. Výborná kniha.