Příběhy matematiky

Originální název: Příběhy matematiky

Pistorius - 2008
ISBN: 978-80-87053-16-4

Pistorius (2008) 978-80-87053-16-4 334

Srozumitelně psaná historie matematiky není určena historikům vědy, nýbrž širokému okruhu čtenářů (jimž při četbě knihy stačí znalost středoškolské matematiky). Milan Mareš sleduje příběhy a cesty významných matematických objevů, konceptů a myšlenek, které rozšiřovaly a formovaly intelektuální obzory člověka a následně podmiňovaly vývoj civilizace. Do tohoto rámce pak zasazuje také portréty velkých matematiků, kteří se o nové objevy zasloužili, a poutavě líčí jejich spletité a zajímavé osudy. V Příbězích matematiky se tak mísí vyprávění o matematice s vyprávěním o matematicích v poměru, který neobyčejně plasticky přibližuje onen podivuhodný svět abstraktní vědy. (Založil/a: Jetelik)

Milan Mareš Milan Mareš
*??.??.1943

lvasa
  9. 8. 2012, 10:43
Nemá chybu, moc pěkně napsané, velice zábavné, informativní, zajímavé, prostě žůžo. Jedna z nejlepších knih co jsem poslední dobou četl.
Martin Malý
  30. 12. 2014, 5:57
Doporučuji tento titul každému, koho někdy v životě zaujala skupina abstraktních vědních disciplín obvykle nazývaná matematikou, speciálně pak tomu, kdo již pokročil od studia matematiky ke studiu objektů a vztahů matematiku (a matematiky) zajímajících, a může tak mít potřebu zařadit svůj příběh do širšího kontextu. V knize autor uvádí řadu zajímavých lidských příběhů, které mi pomohly uvědomit si, že mezi matematiky se najde široké spektrum osobností, ať už jde o vzdělání, společenské postavení, povahu, nebo prakticky jakoukoli jinou myslitelnou vlastnost. Na autorovi si cením, že u nejistých životopisných skutečností uvádí vždy více hypotéz a nezapomíná zaujmout též svoje vlastní stanovisko.