Bílá Masajka

ISBN: 978-80-249-2898-2

Euromedia Group (2015) 978-80-249-2898-2 344
Ikar (2008) 978-80-249-1040-6 334
Ikar (2004)

Bílá Masajka - Sen o velké lásce se změnil v boj o přežití.

Corinne Hofmannová, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit se svým snoubencem dovolenou v Keni. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky na féře náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala. Zpátky do Švýcarska odjíždí s neochvějným přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin, ale přesto se zpočátku cítí šťastná. Navzdory boji s byrokracií oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce z chatrčí i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky. Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají.

Kniha byla v roce 2005 pod stejným názvem zfilmována (režisér Hermine Huntgeburth).

Corinne Hofmann Corinne Hofmann
*04.07.1960

Introvert
  2. 4. 2016, 7:12
,,Převrhněte stůl, opusťte dům,
fíkusy rozdejte sousedům,
nechte vanu vanou, ať si přeteče,
na světě není větší víra,
pro žádnou z nich se tolik neumírá
ani v žádné jiné zemi na světě."

Záměrně jsem k úvodu mého komentáře použila poslední sloku písničky ,,Něco o lásce" Pavla Dobeše. Přijde mi, že je naprosto vystihující pro životní příběh Corinne. Ještě že je to příběh reálný, jinak bych autorku musela podezírat z nedostatku schopnosti odhadnout, kam až jsou některé ženy schopny zajít . Ne, nejedná se o literární skvost, ale sama jsem byla překvapená, jak reagovala moje mysl na tento příběh. Jako většina čtenářů zde taky těžko chápu Corinninu odvahu či bláznovství. A myslím si, že jako většině čtenářů zde (i když možná skrytě) prostě musela hlavou proběhnout myšlenka, že ,,nechat vanu vanou, ať si přeteče" je v tomto případě sice totálně praštěné a hazard, osobně bych na to určitě odvahu neposbírala, ale....
Keatin
  28. 3. 2012, 22:59
Rozhořčení, nechuť a neporozumění ...tuhle knihu jsem začala číst ze zvědavosti. A už po úvodních větách jsem věděla, že ji dočtu, avšak nikdy nepochopím, proč to Corrine Hofmann udělala ...nevím, asi jsem příliš konzervativní, nebo ušláplá, nebo nedobrodružná ...možná vše dohromady. Tahle kniha určitě stojí za přečtení a taky vím, s určitostí, že na ten obsah nikdy nezapomenu, ale na druhou stranu taky vím, že už nic podobného číst nechci, protože ...to prostě nechápu!!!
Nestea
  6. 8. 2011, 19:55
Já moc životopisné romány nečtu, ale tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a po jejím skončení jsem vůbec nic nechápala. :o) Nechápu jak mohla vše ve Švýcarsku opustit. Musela se strašně zamilovat a jiná kultura již byla jen "doplňkem". Obdivuji ji za to jak se dokázala prosadit i v zemi kde byla úplnou cizinkou - viz. třeba ten její obchod. Musela jsem hned přečíst pokračování - nevědět jak vše dopadlo - to prostě nešlo. :o)
Elleyne
  21. 1. 2015, 22:31
Tu holku jsem měla několikrát chuť praštit...jede na dovolenou, tam se doslova bezhlavě(mozek si vzal dovolenou), zamiluje do masaje. Doma ve své zemi všeho nechá a jede si ho do Afriky vzít. Tam za ním běhá, nahání ho, nakonec si ho vezme a dokonce mají dceru, ale nakonec hrdinka přeci jen trochu vystřízlivý. Je fakt, že jí rozhodně nešla upřít energie, s jakou se do všeho pouštěla, a odhodlání. Taky se člověk něco dozvěděl o tamním žití, což oceňuji.
Pim
  14. 1. 2015, 0:32
Rozhodně zajímavý pohled do jiného, neznámého a dost nedostupného světa. Kniha si hraje s fantazií a při čtení se opravdu zhmotňuje před očima krajina, vesnička i města se všemi lidmi, jejich zvyky, stylem života i charakter jednotlivých lidí. Zvláštní, příjemnou stopu zanechávající změť.
chrispe
  26. 8. 2016, 19:39
Nakonec hodnotím výš, než jsem si celou dobu myslela, že hodnotit budu. Ze začátku jsem byla z knihy rozčarovaná. Jednak stylem, jakým byla napsaná, druhak jsem - jako spousta jiných tady - nemohla hlavní hrdinku v lecčems pochopit, počínaje tou láskou spadlou... no bůh ví odkud. Příběh je opravdu zajímavý, rozhodně stojí za přečtení. Ke konci jsem byla napnutá jak guma v gatích, jestli vše dobře dopadne. Myslím, že Corinne měla velké štěstí, že kromě svého Masaje, kolem sebe měla spoustu dalších lidí, kteří jí byli schopni pomoc (a za mě jí nejspíš nejvíc pomohla mama, i když ona sama musela tušit...).
Lalaine
  13. 9. 2011, 10:11
První díl autobiolgrafické ságy o velké lásce Corrine k africkému černochovi Lketingovi. Pořád tomu příliš nemohu uvěřit, že by byla Corinně tak silná a opustila všechen ten přepych ve Švýcarsku a zůstala v Africe, kde několikrát onemocněla. Ještě více by mě zajímalo, co ji tak moc přitahovalo na Lketingovi - viděli jste fotky, jak vypadá? Každopádně se mi líbily popisy afrických zvyků, vesnic, vztahů. Přečetla jsem ji jedním dechem.
marcellia
  3. 4. 2012, 0:19
Knížka se mi moc líbila,je pěkně napsaná a vážně se čte jedním dechem! pokud vím,je i pokračování,to jsem zatím nečetla..jinak-doporučuji!:-)
Ruxandra
  30. 5. 2011, 15:10
I když jsem na začátku knihy naprosto nechápala poblouznění autorky a to, že se pro muže vzdala naprosto všeho, i tak mě příběh uchvátil. Obdivuju Corinne jak dokázala všechno překonat (a to i přes to, že si za všehno prakticky mohla sama) a to nemluvím jen o problémech v manželství, ale vůbec život v Africe. Vždyť se tam žije uplně jinak, myšlení lidí je tam tak rozdílné. Bílá Masajka byl pro mě velmi silný příběh, ale ne jen o Corinne a Lketingovi. Autorka naprosto živě popsala krajinu a zvyky obyvatelstva, člověk si dokáže všechno nádherně představit.
Weetr
  8. 11. 2012, 21:35
Mám jasno, když dávám takto vysoké hodnocení. Corinne mě zkrátka dostala. Tato knížka je moje srdcovka :) Spíš mě upoutal životní příběh než styl psaní, který není ničím mimořádný. Zato život této obdivuhodné ženy stojí za velké zamyšlení, následně poklonění až k zemi. Jsem velmi ráda, že svoje nelehké zážitky byla schopna sepsat a vydat. Tak se můžeme i my dozvědět, kdo že je tato statečná žena, která určitě ovlivnila ne jednoho ze svých čtenářů svou pílí a vůlí nevzdat se!
pove
  1. 1. 2012, 13:20
Hezky popsané zvyky Masajů, vesnického i městského života, jejího podnikání, manželství... Nikdy nepochopím její rozhodnutí zůstat a v podstatě vytrvat (do určité doby) v tak neskutečně odlišném prostředí, jakým masajská vesnice bezesporu je. Nevím, co si myslet o autorce, ale popsáno je vše moc hezky.
Aratar
  5. 2. 2015, 17:26
Poměrně dlouho jsem se musela vyrovnávat s naprostou naivitou (v některých situacích dokonce snad až hloupostí) hlavní hrdinky. Na druhou stranu jsem ale Corinnu i obdivovala, pro její trpělivost, nezdolnost, vášeň a životní sílu. Bílá masajka je rozhodně úžasné dílko, které by si měl přečíst každý, kdo se chce něco dozvědět o tvrdém, ale zároveň šťastném životě v Africe. Docela mě překvapilo, že největší problém ve vztahu Corinny s Lketingou nakonec nepředstavovaly rozdíly v jejich kultuře nebo mentalitě, ale jednalo se o obyčejnou žárlivost.
Neli.studentka
  25. 4. 2013, 10:46
Tuto knihu jsem dostala od mého úžasného taťuldy, když jsem odcházela na VŠ, kde hrozil kontakt s černochy, kteří se mi vždy moc líbili. Moc se mi líbí dodnes, ale žádného jsem si domů nepřivedla. :) Ale kniha to je povedená, četla jsem již dvakrát. Člověk při ní přehodnotí svá stanoviska ke svému životu v přepychu.
-Nikola-
  20. 1. 2012, 11:26
Nevím, jestli bych měla někdy odvahu něco takového udělat, ale obdivuji autorku, že tohle všechno ustála. Já bych odpochodovala domů už v polovině knihy. Jinak se tato kniha moc dobře čte a je dobře provedná.
Nells
  2. 2. 2012, 19:23
Klobouk dolů, toto dokáže jen málokdo, mít takové odhodlání a odvahu.... Knihu jsem četla jedním dechem.
rosavtrave
  18. 11. 2011, 15:50
Výborná knížka, výborný děj, ač souhlasím s níže uvedenými komentáři - nepochopila jsem zmatenost hlavní hrdinky (autorky knihy), která se rozhodla zahodit své zázemí a zůstat v Africe s naprosto neznámým člověkem a žít v jeho natolik rozdílné komunitě (společnosti) než na jakou byla zvyklá. Zkrátka za veškeré problémy co následovaly, si mohla jedině ona sama svou hloupostí a ukvapeností.
jana80
  19. 1. 2012, 8:18
Kniha se mi moc libila a precetla jsem ji jednim dechem. Ale take nechapu proc to autorka vsechno udelala. Co ji primelo opustit vsechno co mela a odjet do takovych podminek. Ale na druhou stranu asi kazdy vi co dokaze laska.
cachanell
  17. 9. 2015, 20:51
Musím říci, že jsem z knihy nikterak nebyla nadšená. První část knihy mi připomínala červenou knihovnu. Miluji ho a nemůžu bez něj být.Jsme sice každý jiný, ale to překonáme. No, obdivuji autorku, že to vše ve zdraví přežila. Ale literárně mě kniha prostě nechytla.
Leni6
  21. 12. 2015, 12:58
Kniha mě lákala velice dlouho. Byla to jedna z mých prvních autobiografií a opravdu jsem si ji vychutnala doslova jedním dechem. Stejně tak i její další pokračování.
Kimon
  17. 3. 2013, 11:23
Neuvěřitelný příběh jedné hodně naivní mladé dívky z civilizovaného světa. Co ji k tomu vedlo? Co ji vedlo k životu v tak drsných podmínkách? Návrat ke kořenům lidstva, tak jako spousty dalších dnešních mladých lidí? Možná. V každém případě láska. Ale to je zatraceně málo. Zde, v tomto příběhu se však jednalo o naprosto nezodpovědný čin a zahrávání si se svým osudem. V každém případě se však jedná o velmi zajímavý a čtivý román, který má tuším další tři díly volného pokračování, které také stojí za váš čas. Příběh byl za účasti Corinne Hofmann převeden do filmové podoby: http://www.csfd.cz/film/222326-bila-masajka/
Aegea
  13. 5. 2016, 14:48
Človek nemusí chápat rozhodnutí hlavní postavy, dokonce Vám ani nemusí být vůbec sympatická. Ale kniha rozhodně za přečtení stojí.
KayTee
  5. 1. 2013, 17:24
Jsem na tom, jako většina čtenářů. Sice jsem to přečetla jedním dechem, ale v podstatě jsem hlavní hrdinku nepochopila. Ano, každý občas udělá nějakou blbost, ale až takovéto pobláznění? Navíc mi trochu vadilo, jak pořád o Lketingovi mluvila jako o miláčkovi...prostě mi to nesedělo k tomu válečníkovi :-) Docela ráda si v knihovně půjčím i další dvě pokračování, abych se dozvěděla, jak to vše pokračovalo. Předpokládám, že už to nebude tak bouřlivé jako první díl, ale autorka píše čtivě, tak proč to nezkusit :-)
Každopádně, ač si myslím, že Corinna udělala pitomost, když si s Lketingou začala, obdivuji ji za to, jak statečně zvládala všechno to příkoří. A taky že to nevzdala už dřív (i když za to by potřebovala proplesknout) :-D
sheylka
  16. 9. 2012, 23:38
Já nevím... Obvykle nezačínám psát komentář slovy "já nevím", ale tady opravdu nějak nemůžu najít slova, jestli se mi to líbilo, nebo naopak nelíbilo... Jako normální knížku bych to asi vzdala po 50 stranách, styl psaní mi absolutně nevyhovoval, ale všechno je to umocněno tím, že se příběh opravdu stal a dodává tomu trošku atmosféru...
Jinak je to absolutně nad rámec mého chápání, Corinne jede s přítelem do Keni, uvidí tam Masaje, rozhodne se, že prodá všechno co doposud budovala, opustí svoji růžovou budoucnost (pápá civilizace) a odstěhuje se do Afriky - do špinavé chatrče s negramotnými a nemocemi sužovanými lidmi, kde není ani voda a záchod.... Úplně mi na jazyku svrbí slova - "může si za to sama", ale z druhé strany obdivuji její sílu a odhodlání, kolik toho musela vytrpět a zvládnout... Takže dívky a ženy, nejezděte do Keni a buďte šťastné za to, co máte... :-)
Kordulka
  5. 2. 2016, 13:55
Knížku jsem přečetla a bavila mě od začátku do konce. Přístup autorky k životu mě ale skoro celou dobu rozčiloval. Ta její pýcha, naivita, se kterou přichází do jiné civilizace a velmi se diví, že její "miláček" a samotní Masajové se nechovají podle jejích představ. Ráda jsem nakoukla do života afrických lidí.
Tomas Hlavsa
  13. 12. 2015, 23:13
Úvodní zápletka knihy Bílá Masajka od Corinne Hofmann je děsivá. Během svého krátkého výletu do Keni se autorka bláznivě zamiluje do domorodého masajského válečníka a v mžiku obrátí svůj život naruby. Se svým (přítomným) snoubencem se v mžiku rozejde, ukončí úspěšnou podnikatelskou kariéru v rodném Švýcarsku a odstěhuje se do Keni, aby se za svého Masaje vdala a měla s ním rodinu. Když překonáte tento úvod (ať si o něm myslíte ledasco, třeba i nehezkého), pak to začíná být zajímavé. Asi tak zajímavé jako je střet dvou úplně cizích kultur, snaha sladit cizí mentality a úplně jiné úrovně materiálních, hygienických, zdravotních a jiných "normalit". To, že jde často o život, je zřejmé. I přes ten šílený úvod tak nakonec nezbude než hrdinku obdivovat, s jakou vůlí a snahou se snaží permanentně překonávat veškeré překážky (jichž není konec). Nakonec to skončí očekávaně - útěkem pryč.
Favone
  4. 10. 2015, 20:33
Knihu jsem si chtěla přečíst kvůli toho, že jsem sama do Keni jela, a vedle hlavní linie děje se čtenář dozví opravdu spoustu pravdivých, šokujících faktu o této zemi. Obdivuji Corrine, že se všeho ve Švýcarsku vzdala, aby mohla život přežít/prožít s někým, koho jen letmo zahlédla na lodi. Jak již bylo v některých komentářích napsáno, kniha je opravdu červená knihovna, a takové moc nemusím. Na druhou stranu je to opravdový příběh. A to je asi důvod, proč jsem knížku neodložila, proč jsem pokračovala- abych se dozvěděla, jak se jí z Afriky podařilo ve zdraví utéct a jaké jsou vlastně masajké návyky.
Jituška Mojdlová
  8. 6. 2015, 12:22
Čtivá, zajímavě a vtipně psaný životopisný příběh. Kniha není špatná, ale k dalším dílům mě už nepřesvědčila. Je to příběh zase z jiného soudku oproti biografii z blízkého východu. Uvítala jsem vtipné pasáže, u kterých jsem se dosti nasmála.
vrabcak
  1. 1. 2014, 14:03
Bílou Masajku jsem četla dvakrát a i napodruhé jsem ji přečetla jedním dechem. Sice jsem hlavní hrdinku příliš nechápala, ale zároveň jsem ji obdivovala za to, čeho všeho se byla pro svoji lásku ochotna vzdát.
Fany
  6. 1. 2013, 10:21
Před pár dny jsem knihu dočetla a pořád se nemůžu zbavit myšlenek na ni. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, moc pěkně se četla. Ale... Corinne mě pěkně naštvala :-) Nevěřím, že takhle zblbla jen kvůli válečníkovi, pořád si myslím, že v tom bylo něco víc, jako by si chtěla něco dokázat nebo pomoci těm lidem, trochu je polidštit. Ve výsledku jsem na ní dost naštvaná, vetřela se do života Masajovi, aniž by se chtěla podřídit jeho kultuře. Riskovala život svůj, ale hlavně svého dítěte, Masaje mi bylo líto, že byl ponížen, ale hlavně proto, že přišel o dceru. Ale těším se na pokračování, staršně moc :-)
*MishA*
  4. 11. 2012, 11:49
Tahle knížka mě naprosto uchvátila... Příběh a všechno to odhodlání Corinne... To co všechno dokázala. Nutilo mě to přečíst si pokračování a včera jsem se dozvěděla, že už i její dcera vydala knihu o tom, jak se jela podívat do Afriky za svým otcem. Jen co to bude možné si přečtu i tohle 4. pokračování :))
hitte
  8. 12. 2011, 19:16
Dobrý den, děkuji tímto autorce, že se jí podařilo opravdu skvěle svůj příběh uvést do knižní podoby. A jsem ráda, že stále existují lidé, kteří dokážou sebrat odvahu a uskutečnit to, po čem touží.
Filipes
  4. 7. 2011, 2:40
Od knihy jsem očekávala nějaký vnitřní impuls, který autorku přesvědčil, aby opustila Švýcarsko a žila v Africe v naprosto "nesnesitelných" podmínkách. Bohužel, nic z toho doteď nechápu. Toho muže neznala, v podstatě spolu nevedli jediný smysluplný rozhovor, nebyli vůbec schopni se dorozumět. Dle popisu první sexuální zkušenosti, to nebylo ani z tohoto důvodu... Napadá mě jediný a to velmi povrchní důvod - tělesná krása. Co mě na knize zaujalo, jsou zvyky a popis života místních obyvatel.
Witch.child
  25. 4. 2011, 0:23
Pokud si pamatuju, ta kniha jako taková, je dost dobrá. Co mi vadilo, bylo chování a přístup hlavní hrdinky. Určitě mě za to budou romantické duše kamenovat, ale její pohnutky, které vedly k její svatbě s Lketingou, mi přišly nedostačující k takovému kroku a její naivita musela být bezbřehá. Brr.