Jako v zrcadle, jen v hádance
Originální název: I et speil, i en gåte
Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Albatros - 2014
ISBN: 978-80-00-03703-5

Albatros (2014) 978-80-00-03703-5 269
Albatros (1999) 80-00-00706-1 136

Dívka Cecilka je těžce nemocná. Nechce si ale připustit, že už se neuzdraví, a nechce to dovolit přiznat ani ostatním členům rodiny. Potom se u ní objeví anděl, který si s ní povídá, hraje, poslouchá ji, ptá se na život lidí na zemi, bere ji ven na sáňky a lyže, když v noci rodiče spí - a Cilka si pomalu uvědomuje, že její smrt je na téhle zemi nevyhnutelná. Učí se od anděla, jak se odpoutat, jak se rozloučit, jak se těšit na svět, který se před ní otvírá. (Založil/a: Kindrvajicko)

Ronnie
  6. 2. 2016, 12:02
Knížka se mi moc líbila, také bych ji ovšem nedoporučila dětem. V tomto mi to připomínalo Malého prince - je to knížka pro děti, ocení ji ale mnohem více dospělí.
Nesouhlasím ale s tím, co je psané o této knížce tady na stránce: "Cilka si pomalu uvědomuje, že její smrt je na téhle zemi nevyhnutelná."
Když jsem knížku dočetla, první, co mě napadlo bylo, že je strašně nespravedlivé, že Cilka celou dobu věří tomu, že se uzdraví. Rozhodně jsem neměla pocit, že by si svoji blížící se smrt nějak připouštěla. .. Ano, často byla řeč o tom, že život člověka trvá strašně krátce... Cilka ale často mluvila o tom, že až jednou zemře, jako stará...
To se mi zdálo nejsmutnější. Dávám ale plný počet hvězdiček. :) V člověku to vyvolá strašně mnoho otázek o životě :)
Bookworm
  13. 8. 2011, 22:01
Neznám moc autorů, kteří by dokázali nenásilně podat umírání děvčátka s takovou něhou, jako kouzelný příběh nenuceně plynoucí v tiché krajině norských fjordů. Mě to vzalo dech ...
Nicolle
  4. 2. 2012, 19:11
Dobrá kniha, hodně mi to připomíná knihu Oskar a růžová paní od Schmitta, která přibližuje mladým čtenářům křesťanství.
Esty
  4. 1. 2012, 11:28
Popravdě si s touto knihou tak trochu nevím rady. Přijde mi, že se autor snažil o přihlížení umírání a že tam dal celkem hodně z křesťanství, ale na druhou stranu, některé myšlenky, které v knize jsou se s křesťanskou vírou podle mého úplně neztotožňují. Dětem bych to moc nedoporučovala číst, protože i dospělému člověku tp může zamotat hlavu. Ale třeba to někdo vidí jinak?? Pište....