Originální název: Subtle Knife

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-888-6

Argo (2007) 978-80-7203-888-6 309
Classic (2003) 80-85782-84-7 344

Druhá kniha trilogie Jeho šerá hmota či Jeho temné esence, příp. Temné hmoty.

Vrahouni jsou ještě nebezpečnější než dřív, ale ve svém boji proti nim získává Lyra nečekaného spojence, dvanáctiletého Willa, který přichází z paralelního (tj. našeho) světa a má na svůj věk jednu nebývalou zkušenost: když se k němu do domu vloupá neznámý muž, Will ho nešťastnou náhodou připraví o život. Pro boj s Vrahouny má tedy ty nejlepší předpoklady: je bojovníkem. A skutečně - brzy v souboji zabije dalšího člověka a získává do svého držení fantastickou zbraň, jedinečný, neskutečně ostrý nůž, který je schopen rozříznout hranici mezi světy a otvírat tak mezi nimi nová okna - nové průchody. Za takovou moc však nejen Will, ale i další členové Lyřiny družiny musí zaplatit vysokou cenu; někteří z nich tu nejvyšší.
Stejně jako první, i druhá kniha z fantasy trilogie Jeho šerá hmota se okamžitě po prvním vydání stala mezinárodním bestsellerem a nejvíce ceněným přírůstkem do žánru fantasy za posledních patnáct let. (Založil/a: Kindrvajicko)

Tiwala
  30. 9. 2012, 21:40
Příjemné pokračování Zlatého kompasu, u kterého se nenudíte, i přes ten fakt, že už to není tak dobré jako první díl.
ribička
  14. 9. 2010, 22:42
Slabší než jednička, můstek k trojce. Ale přesto nelze říct, že by se tam nic nedělo. Jo a moje nejoblíbeňější postavy jsou Lee Scoresby a Iorek Byrnison
Vikyna
  5. 1. 2014, 12:52
Musím říct, že jsem měla celkem problémy knihu dočíst. Nějak mě nebavila tolik jako jednička, až úplné finále mě strhlo.
Lúthien Celebrindal
  27. 6. 2013, 19:42
Dokonalý nůž je opravdu nejslabším článkem trilogie - nevýhodou je pomalý rozjezd děje, kdy se každý těší na pokračování jedničky a přitom je mu vnucována úplně nová hlavní postava. Jakmile se ale dějové linie spojí, je všechno při starém - tj. napětí, tajemno, prostě paráda...
Simmi1
  10. 12. 2012, 17:55
Jedinečný nůž byl o trochu horší než zlatý kompas. Bylo to možná tím, jak se jeho pozornost rozdělila mezi dvojici hrdinů, kniha trochu ztratila na tempu a zápletka jaksi zřídla a nepomohlo jí ani to, že se do děje zapojili nové prvky. Jako by celý tento díl byl jen jakousi předehrou k dílu závěrečnému. Tak snad bude jantarové kukátko lepší.
eormis
  10. 8. 2011, 20:40
Pravda, mnohem slabší než první díl, který nastíníl na konci potenciál dalšího dobrodružství, a v tom začátek Nože zklamal. Ke všemu mi absolutně nesedla postava Willa.
Garis
  20. 10. 2011, 22:02
Jelikož už jste jistě četli jedničku berete do rukou dvojku stím že bude stejně tak fantazijní a obsáhlá. Nic méně se tu však oběvují nudné scény ale když je přejdete vtáhne vás příběh do scén kdy se vám staví dech a do očí derou slzy. Avšak přesto my nesedí mladý věk hrdinů.