Originální název: The Amber Spyglass

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-963-0

Argo (2007) 978-80-7203-963-0 491
Classic (2003) 80-86707-00-8 472

Závěrečná kniha trilogie Jeho šerá hmota či Jeho temné esence, příp. Temné hmoty.

Jantarové kukátko je dalekohled kříženy s drobnohledem, lze jím vidět i ty nejvzdálenější a nejmenší částečky vesmíru - jakési esence, které jsou živé a ovlivňují náš i všechny jiné, našemu podobné světy. Lyra s Willem se díky kukátku dozvědí spoustu důležitých věcí, ale to nestačí - pro ty ze všeho nejdůležitější informace se musejí vypravit do říše mrtvých, odkud se ještě nikdy nikdo živý nevrátil, a dokonce poznat svou vlastí smrt, pozdravit ji a potřást si s ní rukou. Ukáže se ale, že osud vesmíru není jen v pazourách Vrahounů, ale že nad nimi stojí ještě někdo, ukrutný a zlý anděl, který by nejraději všechno zničil, všechny světy i lidi i děti, protože pak by byl - podle něho - ve vesmíru pořádek. Na zničení tohoto anděla už síly dětí nestačí, a proto se k nim konečně přidají i Lyřiny rozhádaní rodiče, aby té otravné nadbytosti ukázali, zač je toho lidský loket.
Třetí, závěrečná část fantasy trilogie Jeho temné esence byla odměněna jako vůbec první dětská kniha v historii prestižní cenou Whitbread Prize za literaturu. (Založil/a: Kindrvajicko)

ribička
  14. 9. 2010, 22:46
Já vím, že láska je mocný všelék, ale až tak moc? Závěr série to je jistě velkolepý, je to akční, bojový a dobře to skončí, jen mám trochu rozporuplné pocity jakto skončí. Moje nejoblíbenější pasáž byla s mulefy a s Mary
Vikyna
  23. 4. 2014, 16:30
Nevím, jestli jsem se ke knize dostala ve špatném období nebo co, ale zklamala mě. První díl dobrý, druhý ušel, třetí už jsem dočetla jen proto, že mi bylo líto přestat před samotným závěrem.
Přestože jsem romantická duše, světoborná láska dvou pořád ještě dětí mě nijak nezasáhla, takže ani ze samotného závěru nejsem nijak unešená. Škoda.
svenny
  16. 7. 2013, 22:38
Po perfektnim prvnim dile a uchazejicim druhem dile prichazi treti dil a ten me vylozene zklamal. Umiraji kladni hrdinove, umiraji zaporni hrdinove, ale predtim se obvykle nezapomenou zkonvertovat (nebo prepolovat?) na kladne...
Navic - nemuzu si pomoct, ale jakekoliv popisovani jakekoliv vetsi valky vetsine autoru notoricky nejde (s vyjimkou ztracene generace, ktera jednu opravdovou zazila) a tahle neni vyjimkou.
Ctivost i napeti se sice udrzi celou dobu, ale po precteni toho sladouckeho tragickeho konce uz bych tenhle dil asi do ruky nevzal :-(
Lúthien Celebrindal
  27. 6. 2013, 19:48
Strhující závěr trilogie a hořkosladký konec (nečekejte přehnaný pohádkový happy-end) už opravdu není "dětskou" literaturou, je velmi spletitý (možná až moc) a rozhodně mi pomohlo přečíst si to po čase celé znovu. Celá trilogie je velmi kvalitní fantasy, zároveň nahlížející i do našeho světa. Všem doporučuji přečíst (a ještě taková poznámka: podle mě je ten starší český překlad lepší, takže budete-li si moci vybrat...)!
Zlatokrt
  26. 4. 2015, 12:53
První dva díly byly docela dobré. Pullman si vystavěl solidní základ pro monumentální vyvrcholení, ale třetím dílem to všechno zabil. Jak píšou mnozí ostatní, celý načatý děj se nakone rozplizl v takovém nudném závěru, kde se vlastně nic nevyřešilo, nic nestalo a nic nezměnilo. Na konci byl navíc jako bonus připojen úryvek z nějaké trapné červené knihovny. Výsledkem je značné zklamání z celé trilogie.
eormis
  10. 8. 2011, 20:43
Sdílím to zklamání z konce. A aby se všichni arcipadouši proměnili na milující rodiče? eh? No rozhodně lepší než druhý díl, ale prvnímu se nic nevyrovná.
Garis
  20. 10. 2011, 21:54
Myšlenka celého příběhu je velmi zajímavá a jen opravdový milovník fantasie v tom uvidí i to co je psané mezi řádky.Avšak pro ty co knihu ještě nečetly malé varování. Závislost je téměř nevyhnutelná. Kniha se velmi dobře čte a mezi trochu nudnějšími pasážemi se najdou i ty které vám zastavý dech.
Zenik
  13. 4. 2014, 18:36
Perfektní trilogie, určitě si jí v budoucnu přečtu zase. Nikdy bych do sebe neřekl, že jsem až takova citlivka, ale ten konec mě fakt dojal. Čekal jsem happy end, ale muselo to tak skončit. :) Doporučuji všem.
Yukiko
  26. 12. 2012, 15:47
tuhle triologii mám strašně ráda, a i když jsem ji naposleda četla před lety tak pořád patří mezi mé oblíbené knihy. je pravda že konec mě trochu zklamal, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si jiný konec neumím představit, zničilo by to totiž (aspoň pro mě) celou pointu příběhu.
pafca4
  14. 12. 2012, 23:32
"Prach, který se lil dolů z hvězd, opět nalezl živý domov. A ty děti, naplněné láskou, které už nebyly dětmi, toho byly příčinou." Dokonalé! Ale pouze v tom prvotním překladu- v Jantarovém dalekohledu.
La Fiera
  1. 5. 2011, 14:14
Knihu jsem četla v "novějším" překladu s názvem Jantarové kukátko. Trošku mi vadil konec, který mi přišel tak trošku jako z červené knihovny. Jinak líbivá kniha a pěkný závěr série.