Podtitul: paměti pařížských katů

Originální název: Mémoires des Sanson

Malý princ - 2013

Malý princ (2013)
XYZ (2004) 80-86864-12-X 448

Henri Sanson byl popravčím mistrem soudního dvora v Paříži a potomkem slavné katovské rodiny Sansonů, kteří po sedm pokolení vykonávali ve Francii úřad popravčích mistrů. Kniha Tajnosti popraviště sleduje tedy téměř dvousetletou historii této rodiny. Vyprávění o soukromém životě katů s jejich radostmi i smutky se střídá s líčením historických událostí nejpohnutější epochy francouzských dějin, jež rozrušovaly nejen Francii, ale celý svět. (Založil/a: denissse)

#deník
Charles Henri Sanson Charles Henri Sanson
*15.02.1739 - †04.07.1806

Abigor
  17. 1. 2014, 18:12
První čtvrtina je solidní - jde o paměti kata, vykonávajícího ohavné popravy, jako je lámání kolem, či trhání kleštěmi. Další dvě třetiny jsou paměti katů, užívajících gilotinu, což samozřejmě není vůbec tak zajímavé, jako popravy z dřívějších dob. Autor to kompenzuje příběhy z francouzských dějin, například jejich revoluce. Popisuje činy a dopadení vlastizrádců + jejich chování před a během popravy. Zároveň nezapomíná na politické pozadí. Koho zajímají dějiny Francie, je tohle povinnost, kdo hledá dekadenci, je to lepší podprůměr.
LadysR2
  26. 1. 2013, 14:33
Pamatuju si, že kniha vypráví o slavných popravách v historii rodu katů - Sansonů.
A nejvíc si pamatuju tu o popravě Cartouche, protože jsem měl rád film s Belmondem. A prý zdaleka nebyl takový krasavec, milovník a šlechetný zloděj. Byl to nežidy zjizvený a nehezký člověk,násilník a vrah. Ó, to zklamání :-)
bratr_jezek
  28. 9. 2014, 21:17
Paměti katovské rodiny jsou trochu drsnější než u nás obdobné Paměti kata Mydláře. Snad proto, že jednu z částí tvoří krvavé finále Francouzské revoluce a není divu, že sám tehdejší kat se z té množství krve na gilotině sesypal.
pove
  30. 12. 2011, 18:59
Doporučuji všem bez rozdílu pohlaví, život pařížského kata popsal on sám a perfektně se mi trefil do vkusu.
spitfirehaga
  27. 3. 2014, 14:08
Česky vydáno jako Tajnosti popraviště, v originále pak něco jako Paměti rodu Sansonů. To je právě to, co je potřeba si jako první ujasnit.
Jedná-li se o vzpomínky francouzského šlechtice (který shodou okolností a mimochodem byl i katem) v dobách francouzské revoluce, není kniha úplně špatná. Dozvíme se množství zajímavých příběhů z politických intrik v revoluční Francii, jež ve většině případů končí popravou určitých politiků, novinářů atp.
Pokud ale čtenář čte knihu s očekáváním, že se dozví zajímavosti ze života nebo práce katů, bude pravděpodobně zklamán. Tyto věci jsou zde (dosti stručně) popsány sotva ve čtvrtině knihy. V tomto směru se nám nabízí srovnání s českými Pamětmi katovské rodiny Mydlářů, které jsou opravdu mnohem lepším a podrobnějším dílem, co se popisu katovského řemesla i historie doby týče.
SADS
  25. 9. 2016, 15:50
Jsou to zápisky kata. Ze začástku má kniha spád, ale postupně trochu ztrácí. I tak hezké 4 hvězdy si zalsouží.