Pivoňková lucerna

Pivoňková lucerna Originální název: Botan Doró

Vyšehrad - 2000
ISBN: 80-7021-449-x

Vyšehrad (2000) 80-7021-449-x 277

Kniha legendárního vypravěče strašidelných příběhů, zvaných kaidanbanaši, Pivoňková lucerna má zvláštní genezi. Vznikla jako příběh určený k vyprávění před publikem a knižní podobu získala jedině díky pohotovému stenografovi, který ji na jednom představení roku 1884 zapsal. Přenesme se do starého Tokia roku 1743. Na ulici před krámkem mečíře dojde k tragickému střetu mezi mladým samurajem Iidžimou a starším opilým samurajem. Pan Iidžima po letech přijme do služby mladíka Kósukeho, který kdysi přísahal, že pomstí otcovu smrt, aniž by tušil, že pán, jemuž bude navždy povinován úctou a věrností, je oním mladým samurajem, který má smrt jeho otce na svědomí. Druhou dějovou linii tvoří strašidelný příběh o lásce Hagiwary a krásné O Cuju, která zemřela dříve, než jejich láska došla k naplnění, a proto svého milence pronásleduje ze záhrobí. (Založil/a: Fakoly)

Sanjútei Enčó Sanjútei Enčó
*01.04.1839 - †11.08.1900

Ariko
  8. 5. 2015, 13:52
Japonská klasika. Je to jiný šálek čaje než nějaký román - je to jako by vám babička vyprávěla o našich strašidlech . Prostě součást folkloru, který není shodný s naším kulturním okruhem, ale je neuvěřitelně čtivý
KakashiS
  29. 11. 2011, 21:07
Pivoňková lucerna mě opravdu nadchla. A to nejen svými několika dokonalými dějovými liniemi, které se navzájem proplétají, ale i výbornou schopností autora, podat naprosto precizním způsobem místo dění. Díky autorovi se cítíte, jako byste byli součástí příběhu.
Jaké by to asi bylo, slyšet Sanjuteie Enča tento příběh vyprávět?