Hrdinka pouště

Originální název: Heroine of the Desert

Ikar - 2004
ISBN: 80-249-0442-X

Ikar (2004) 80-249-0442-X 200

Anděl spásy, nebo únoskyně dětí? Když se Donyin případ poprvé objevil v médiích, vzbudil kontroverzní reakci. Jak lze pohlížet na ženu, která pomáhá krást děti od jejich otců a nelegálně je převážet přes hranice? Donya však nepochybuje o své pravdě. "Dítě potřebuje matku. Nemám tedy na výběr. Soudy se táhnou dlouhá a dlouhá léta, ale matka nemůže čekat. Každý den přichází o drahocenné okamžiky." Na Donyu se pravidelně obracely bezradné ženy, jejichž jediným přáním bylo opět se setkat se svými maličkými. To, co kdysi začalo jako laskavost prokázaná přítelkyni, stalo se jí životním posláním. Donya sama prožila nelehké dětství. V šestnácti letech konvertovala k islámu, žila nějakou dobu v Jordánsku. Nakonec zakotvila v Londýně - dokud jí ochota pomoci jedné nešťastné ženě nenávratně nezměnila život. Při svých cestách se odvážila do zemí, kde by si jen málokdo troufl riskovat. Její mise ji zavedly do nejrizikovějších oblastí světa včetně Iráku, Libye, Maroka či Dubaje, kde jediný chybný krok mohl mít nedozírné následky pro všechny zúčastněné. Právě v Dubaji prožila Donya děsivé chvíle: úřady se dozvěděly o jejím plánu osvobodit dítě, zatkly ji a vsadily do vězení. Zdálo se, že její osud je zpečetěn. Jen díky náhodnému setkání s jedním z nejmocnějších šejků v zemi se nakonec dostala ven. To už se však případu chopila média a její činnost byla prozrazena. Donya, která konala pod rouškou utajení, se rozhodla seznámit se svým příběhem veřejnost. S naprostou otevřeností popisuje situace, nad nimiž se tají dech, uvádí autentické zážitky řady rodin a líčí upřímnou radost těch, kterým pomohla, i nesmírné utrpení žen, které nenávratně přišly o své děti. (Založil/a: xjane)

Donya Al-Nahi Donya Al-Nahi
*1965

Orina
  4. 4. 2013, 20:51
Velmi čtivá kniha, ostatně jako většina na tyto a podobná témata. U některých příběhů matek a jejich dětí, jako byl třeba třeba ten o Kate a jejích dvou holčičkách, člověk stěží drží slzy. Obdivuji autorčinu odvahu, protože její metoda "přijít, vzít a odjet" skutečně potřebuje obrovskou dávku odvahy a sebeovládání. Strhávám hvězdičku za její okouzlení islámem, které jsem absolutně za celou dobu nepochopila a po podobných knihách jako Fatwa, Imámova dcera, Zločiny ve jménu cti, Neviditelné ženy....celkem jistě vím, že ani nikdy nepochopím.
optimistick
  4. 2. 2012, 19:31
Oddechové čtení do vlaku, kde se vím nechce věřit , že toto skutečnost a děje se to v moderním světě.Možná je těžké uvěřit,ale stává se to.O státech, kde je náboženstvím islám, traduje spousta příběhů podobné tématiky, včetně ukamenování a dalších.Možná když se o to více bude zajímat svět, bude to krok dopředu, ale kdo ví...
Jituška Mojdlová
  8. 6. 2015, 11:33
Skvělá kniha, velmi čtivá a plná odvážných činů. Příběh vás opravdu vtáhne do děje. Měla jsem pocit jako, když cestuji spolu s hrdinkou. Škoda, že takových hrdinů je na světě málo.