Návrat ke Stromu života

Originální název: Návrat ke Stromu života

Cesty - 2005
ISBN: 80-7295-080-0

Cesty (2005) 80-7295-080-0 166

Strom života je obraz, který rámuje příběh Písma svatého: mluví se o něm na začátku první knihy Bible a na konci knihy poslední. Pro evolučního biologa má však tento termín ještě jinou asociaci: darwinistickou představu vývoje, v níž jsou jednotlivé druhy spojeny společnými předky, podobně jako větve stromu. Obraz stromu života tak propojuje víru a vědu, teologii a biologii.
Svět z pohledu vědy a z pohledu víry je v obou případech zázračný. Ježíšovo rozdávání z koše, kam bylo vloženo pět chlebů, tak aby se nasytil celý zástup, chápe evangelista jako zázrak. My vložíme zrno pšenice kousek pod povrch země – a ze země vyprýští cosi, co samo od sebe natočí své kolektory ke světlu a co dá nakonec mnoho zrn. Co je větší zázrak – jednorázové nasycení pěti tisíců, nebo každodenní nasycení šesti miliard? Je větší zázrak vytáhnutí chleba z koše, nebo klasu pšenice ze země? (Založil/a: borghi)