Tančící skály

Podtitul: O vývoji života na Zemi, o člověku a o Bohu

Originální název: Tančící skály

Cesta - 2003

Cesta (2003) 187

Kniha vznikla na základě přednášek z náboženství na Biskupském gymnáziu v Brně v letech 1998 – 2001 a je určena především středoškolským studentům.
Fascinující dějiny naší existence od velkého třesku po vznik samostatně uvažujících bytostí tvoří bohatý zdroj inspirace pro teologii. Jsme bytosti obdarované nesmrtelnou duší a zároveň jsme bytosti utvořené z hmoty 15 miliard let vzdáleného velkého třesku. Prostým vývojem událostí vznikají ze žhavé výhně počátku vesmíru tvorové schopní složit Devátou symfonii nebo vyzdobit Sixtinskou kapli. Jsme obdařeni nesmrtelnou duší a zároveň jsme stvořeni z prachu země. Jsme tančící skály. Čím víc rozumíme vesmíru, tím více si uvědomujeme nesamozřejmost naší existence, nesamozřejmost objevení se života na Zemi – a především nesamozřejmost vzniku nás samých, bytostí obdařených inteligencí a schopností se tomu všemu divit.
Explozivní rozvoj přírodních věd ve 20. století inspiruje i nutí mnohé věřící a nevěřící znovu si klást otázky po důvodech našeho pobývání na Zemi a přehodnotit svůj vztah k sobě, k Bohu, k hledání smyslu života. Nově postulované dogma i nový fyzikální zákon hovoří o Bohu, i když každý jiným jazykem. Studium přírodních věd se tak může na začátku 21. století stát součástí studia teologie, neboť pochopení krásy stvoření otevírá oči pro krásu Stvořitele.
Text je spíše doplněním katechismu než jeho převyprávěním. (Založil/a: borghi)

salahadin
  7. 3. 2014, 23:08
Výborná kniha, u níž jsem byl napjatější jak při čtení detektivky. Především kapitoly o vzniku života na zemi. Marek Orko Vácha umí psát. A kvituji s povděkem, že i takovému totálnímu biologickému analfabetovi jako jsem já, dokázal vyjasnit složitost buňky. Teď si budu pamatovat, že je to taková mrňavá katedrála :-)
El Dash
  3. 3. 2011, 8:56
Hodně zajmavá knížka. Spoustu věcí mi pomohla ujasnit, a o hodně věcech sem zas musel začít přemýšlet. Líbil se mi názor evolučního biologa na potrat: "Jsme jediný živočišný druh, který zabíjí své mladé, protože se o ně nechce starat."
baterka101
  18. 1. 2011, 23:34
Výborná kniha o křesťanství i pro nekřesťany.
Vyjasňuje některé věci týkající se křesťanství, pomáhá pochopit smysl náboženství a katolické církve.