Léčba Schopenhauerem

Portál - 2014
ISBN: 978-80-262-0684-2

Portál (2014) 978-80-262-0684-2 344
Portál (2006) 80-7367-087-9 343

V době, kdy konfrontace s tématem smrti přiměje významného psychiatra Hertzfelda zamýšlet se nad smyslem svého životního povolání, naváže znovu kontakt s Philipem, atraktivním a arogantním člověkem závislým na sexu, kterého léčil před patnácti lety. Filozof Philip nyní studuje, aby se stal sám terapeutem. Hertzfeld mu má poskytnout supervizní hodiny potřebné k dosažení titulu - ovšem pouze za předpokladu, že se Philip nejprve zúčastní Hertzfeldovy skupinové terapie, během níž by pracoval na svých vztazích. Shodou okolností se však ukáže, že Pam, další členka terapeutické skupiny, je jednou z Philipových obětí před mnoha lety - a dodnes je touto zkušeností traumatizovaná. Konfrontace s touto situací z minulosti přivede členy terapeutické skupiny k nečekané účasti a k nebývalým změnám v jejich životě…Yalom zde rozehrává skutečný příběh ze života filozofa Artura Schopenhauera (který je Philipovým osobním guru, alter ego a inspirací) do podoby čtivého románu, spojujícího pohled do prostředí skupinové terapie s vlivem Schopenhauerových myšlenek na současnou filozofii. Knihu uvítají čtenáři se zájmem o populární psychologii a psychoterapii i odborníci pomáhajících profesí a jejich klienti. (Založil/a: AkzuzkA)

TomToman
  24. 8. 2015, 21:55
Moje druhá kniha od Yaloma. Geniálně napsané, podnětné, přivedlo mě to zpět k filozofii a některým zajímavým myšlenkám. Konečnost života je opravdu něco, co je neuvěřitelně tabuizované, nemluví se o tom a tady u nás si myslím to platí ještě víc... Aspoň mám ten pocit.
Těším se na další knihu. Mám tu nachystané Pohled do slunce a Láska a její kat. Rozečtenou mám i Existenciální psychoterapii, ale to je poněkud odbornější četba.
jitmik
  12. 9. 2012, 19:40
Čím více čtu knihy od tohoto autora, tím více mu propadám. Vždy výborná příběh, ze kterého čtenář odchází navíc i poučen o něčem z historie. Tady jsem se dozvěděla hodně o Schopenhauerovi. Prostě geniální.
Zuzzi
  31. 7. 2016, 11:43
Yalom opět nezklamal! Výborně podaná kniha, během které si dozvíte mnoho zajímavého z oblasti psychoterapie, filozofie a historie - reálie se nenásilně propojují se příběhem a myšlením jednotlivých postav a dokreslují jednotlivé charaktery. Je to náročnější čtení, na které je potřeba mít klid a čas, ale výsledek stojí za to. (Hodnocení 9/10) Kdo bude další na řadě - Spinoza nebo Nietzsche???
Taťána
  29. 3. 2014, 18:15
Po "Problému Spinoza" jsem se pustila do Schopenhauera a byla jsem nadšená! Yalom je jeden z nejzajímavějších autorů, se kterými jsem se kdy setkala. Kniha je poněkud náročnější na četbu. Svět skupinové terapie se mísí s životem Schopenhauera, filosofa, který je stejně fascinující jako odpudivý. Nicméně celek je fantastický, čtivý, nutící k přemýšlení nad životem, smrtí a nad sebou samým. Už se nemůžu dočkat až sáhnu po "Když Nietzsche plakal"!
Zdekal
  6. 12. 2015, 22:52
Síla skupinové psychoterapie ve veliká. Skvělá kniha s výborným prolnutím filozofie, historie a současnosti, kde spojujícím prvkem je prostě lidská duše v různých tělech a s různými životními zkušenostmi. Yalom mě utvrzuje v univerzalizmu :)
moniii_ch
  26. 8. 2012, 12:03
Naprosto geniální kniha. Spojení teorie skupinové terapie, filozofie, životopisu Arthura Shopenhauera a beletrie. Jako většina Yalomových knih se zabývá strachem ze smrti a proto může posloužit i k poznání nás samotných. Beletristicky si nestojí tak vysoko, ale co se celkového obsahu týče, neznám knihu která by mi dala tolik.
JOhanka.1412
  20. 3. 2016, 20:40
Psychoterapeut Julius Herzfeld se celý svůj život snažil řešit problémy druhých lidí. Nyní je však nucen čelit vlastnímu problému, na který mu jeho vzdělání a letitá psychoterapeutická praxe nestačí. Při rutinní zdravotní prohlídce se dozví, že má melanom, se kterým mu zbývá zhruba rok života. Po prvotním šoku začne bilancovat svůj život, včetně toho pracovního. Vzpomíná na své bývalé pacienty. Snaží se vyrovnat s frustrující skutečností, že po skončení léčby už většinu z nich nikdy nespatří. Nedozví se, jak pokračují jejích životní příběhy. Rozhodne se kontaktovat svého bývalého pacienta, u kterého byla léčba skutečně náročná – Philipa.

Philip byl vždycky podivín. Bez emocí, bez empatie. Bez radosti. Odtažitý, nesdílný a racionální. Jediné, co mu poskytovalo chvilkové rozptýlení, bylo svádění co největšího počtu žen a následný sex. S každou ale pouze jednou jedinkrát. S tímto problémem vyhledal Philip kdysi pomoc.

Pokračování zde: http://www.hanka.mablog.eu/2016/03/20/lecba-shopenhauerem-irvin-d-yalom
VercisS
  7. 3. 2012, 10:57
Pěkná kniha, ač si myslím, že I.D.Yalom napsal i lepší. Po přečtení "Když Nietzsche plakal", kterou jsem od tohoto spisovatele četla jako první, byla asi laťka nasazena příliš vysoko :-)