Smrtící hlubina

Smrtící hlubina Originální název: The Dive - A Story of Love and Obsession

Jota - 2005
ISBN: 80-7217-317-0

Jota (2005) 80-7217-317-0 296

Příběh o lásce a posedlosti.

Moře nám bylo společným domovem a já měl pocit, že jsme spolu propojeni odedávna - již z dob předcházejících okamžiku, kdy se člověk poprvé vynořil z vody.
Roku 1996 se Francisco „Pipín“ Ferreras, rodilý Kubánec a světový šampion v nebezpečném a kontroverzním sportu zvaném freediving čili volné potápění, potkal s Audrey Mestreovou, překrásnou francouzskou studentkou podmořské biologie, jež ho vyhledala v Cabo San Lucas kvůli svému výzkumu. Ihned mezi nimi vzplanula vášnivá láska a jejich milostný vztah dále upevňovala společná fascinace a oddanost oceánu. Když spolu pár odjel do Miami, Audrey začala freediving sama aktivně provozovat, rychle se vypracovala a zakrátko zlomila ženský světový rekord (115 metrů). Z Pipína a Audrey se posléze stal freedivingový pár číslo jedna; při ponorech do nepředstavitelných hloubek testovali svoji vůli a tělesné možnosti, trénovali spolu, cestovali po světě a navzájem se povzbuzovali a motivovali.
Pak přišel 12. říjen 2002, kdy při ponoru v pobřežních vodách Dominikánské republiky došlo k tragédii: pokus Audrey zlomit světový rekord při sestupu do hloubky 170 metrů skončil její smrtí. Pipín - pronásledovaný otázkami a otřesený ztrátou své partnerky — již nedokázal najít útěchu v moři, které vždy bylo jeho skutečným domovem.

Tato kniha nabízí vůbec první možnost seznámit se s Pipínovým příběhem. Popisuje v ní svá vzrušující dobrodružství a nelítostnou soutěživost, jež představují živnou půdu freedivingu a Pipínovy závislosti na něm. Právě s tímto rozporem se Pipín potýkal během celé své sportovní kariéry, zvláště po smrti Audrey, což poctivě doznává i na stránkách knihy, v níž líčí také neodbytně se vracející vzpomínky na svůj život s Audrey. Pipínova kniha je vskutku jedinečným a spletitým příběhem o lásce a posedlosti, hnaných do extrémních hloubek.

Průkopník freedivingu PIPÍN FERRERAS vyrovnal rekord své zesnulé ženy, 170 metrů, dne 12. října 2003 při ponoru k uctění její památky. Žije v Miami na Floridě. (Založil/a: xjane)

Pipín Ferreras Pipín Ferreras
*18.01.1962