Originální název: The Man Who Listens to Horses

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2786-3

Knižní klub (2010) 978-80-242-2786-3 187
Knižní klub (1999)

Kniha „Muž, který naslouchá koním“ je autobiografie a Monty Roberts nám v ní popisuje, jak pochopil řeč zvířat. Sledoval stádo divokých mustangů a viděl, jak od sebe stádo odehnalo jednoho z koní. „Vykázaný“ kůň nejprve před stádem prchal, ale pak se choval pokorně, snažil se vrátit zpátky. Monty sledoval stádo dál a postupem času aplikoval své poznatky na koních. Bez násilí, bez biče, často během pár minut, napravil paličaté i vystresované koně, divokého koně zkrotil za půl hodiny. Zázrak? Kdepak, jen hluboké vnitřní pochopení. Klid, sepjetí s přírodou a ovládání řeči těla. (Kdysi se podobně dorozumívali i naši předkové, paradoxně čím víc používáme mozek, tím víc je naše komunikace nesrozumitelnější.)
A nyní víc o bezbolestné metodě, kterou Monty používá a které říká „napojení“. Je doslova převratem v komunikaci člověka s koněm. Metoda je založena na střídání útoku (ne fyzickém!) a ústupu. Nebo-li „potrestání“ koně formou pro něho nejpřirozenější, jak by to udělala jeho matka – a následně odpuštění.
Každý pohyb má přitom svůj skrytý význam. Např. koně vyplašíte přímým pohledem, to platí u zvířat obecně = výzva k útoku; druhá verze je zdvižená ruka s roztaženými prsty, které připomínají pařáty dravce. Na příkladech vidíte, že se jedná pouze o přístup, pochopení chování zvířete. Není třeba žádných bolestivých donucovacích prostředků, protože vše se odehrává na psychologickém základě. Kůň se stává skutečným lidským přítelem, ne jen sluhou, který plní rozkazy.
Mimochodem, pokud znáte Redfordův film Zaříkávač koní, pak už trochu o této metodě víte. Film s Montym Robertsem nepřímo souvisí. To Montyho metody Zaříkávač koní popisuje, i když námět příběhu je převzatý z knihy Nicolase Evanse.
Průvodce metodou napojení lze při troše snahy najít na internetu. Musíte však v první řadě metodě věřit. Dnes ji používá již spousta příznivců koní, Monty Roberts ji předvádí a učí po celém světě. V roce 2004 předvedl své umění v ČEZ aréně v Ostravě, kde přesvědčil ke spolupráci šest problémových koní. (Založil/a: xjane)

kyticka176
  10. 4. 2011, 14:01
Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla.. Podmanivý příběh, otevřenost a obdiv toho, co všechno lze dokázat.. Že síla nic nezmůže, důležitější je psychika..