Fahrenheitova dvojčata

Kniha Zlín - 2016
ISBN: 978-80-7473-457-1

Kniha Zlín (2016) 978-80-7473-457-1 270
Kniha Zlín (2008) 978-80-87162-04-0 286

Michela Fabera porůznu přirovnávali k Ianu McEwanovi, Paulu Austerovi či Roaldu Dahlovi, ale sbírka povídek Fahrenheitova dvojčata bohatě dokazuje, že pro Fabera jsou všechny škatulky příliš těsné. V sedmnácti povídkách mění žánry skoro tak často jako místo: od Skotské vysočiny až po vlhkou Jakartu, od kousavé sociální satiry až po science fiction, od pocty Poeovi až po pastiš na Irvina Welshe. Vezměte si například první větu povídky Jak málo stačí, v níž se mladá matka strachuje, že ji tíha mateřství připraví o příčetnost i o život: „Když jednou ve středu ráno nedávala Christine na chvilku pozor, upustila dítě na podlahu a ono se jí polámalo.“ Další povídky zase pojednávají o pacientovi, který se po pěti letech překvapivě probudí z kómatu, celá země se tajemně noří do tmy, bezdomovci končí ve zlověstném útulku a spekuluje se nad osudem myši vyhozené z okna činžáku. Vítejte ve Faberově znepokojujícím světě, v němž se záhadné, rozpustilé a makabrózní prvky mísí v bizarní, a přece půvabné harmonii. Tak jako Auster i Faber rád zasazuje své postavy nejen na okraj společnosti, ale i na pomezí duševního zdraví a dokonce samotné reality. Odtud jim autor určí nejistý směr a vyšle je na pochod. Někteří uspějí, jiní ne, ale všichni čtenáře zaujmou. (Založil/a: voeroes)

TomToman
  9. 1. 2017, 16:50
Tato povídková sbírka se mi líbila mnohem víc než Někdy prostě prší. Mnohé povídky se do člověka zakously a nepustily až do konce. Myslím, že každý by si tu našel něco pro sebe. Doporučuji!
cmuchal
  16. 3. 2016, 19:08
Po souboru Někdy prostě prší, který mě uhranul minulý rok jsem přečetl Fahrenheitova dvojčata, které jsou minimálně tak skvostné jako jejich povídkový předchůdce! Doufám, že překlad dalších Faberových děl se chystá, poněvadž už mi zbývá přečíst jen Pod kůží.
kamie
  7. 3. 2012, 23:12
Působivé povídky, jejichž nejsilnější moment spočívá v tom, že končí před koncem. Autor perfektně a sugestivně zobrazí určitou existenční situaci, rozehraje zápletku, ale ke katarzi už se nedostane. Tíživost situace spočívá v její nedořečenosti. V absurdním světě je nejabsurdnější to, že nepřichází nikdo se záchranou, s trestem či s řešením. Absurdita je to, že na tom šíleném kolotoči uháníme dál a dál.

Tento můj pocit z četby nejvíce podtrhuje povídka Finesa nebo Jak málo stačí.
tomma
  1. 6. 2011, 8:47
Zajímavé povídky plné bizarních nápadů, které ovšem směřují k pointě, která mě naprosto minula. Jak by řekl klasik "prvek očekávání je vystřídán prvkem zklamání".