Okolo měsíce

Originální název: Autour de la Lune

Mustang - 1996
ISBN: 80-7191-103-8

Mustang (1996) 80-7191-103-8 305

Okolo měsíce, je pokračování knihy Ze země na měsíc. Oba romány, na sebe bezprostředně navazují, vyprávějí o odvážné kosmické cestě tří přátel (kapitán Nicholl, Impey Barbicane a Michel Ardan), členů Gun Clubu z Baltimore, kteří se rozhodli překonat zemskou tíži v projektilu vystřeleném z obrovitého děla Kolumbiada namířeného na Měsíc. Toto dělo mělo délku devět set stop (asi 270 metrů), ráži devět stop (cca 2,7 metru), sílu stěn šest stop (cca 1,8 metru) a vážilo šedesát tisíc tun. Bylo zakopáno kolmo do země a vzhledem k tomu, že výstřel měl zasáhnout Měsíc, bylo rozhodnuto umístit dělo na Floridu nedaleko místa zvaného Stone's Hill (o sto let později startoval první skutečný let na Měsíc z mysu Canaveral, vzdáleného jen 250 kilometrů od tohoto místa).
Start výpravy byl v pravdě velkolepý. Na Floridu přijelo několik miliónů diváků, plamen výstřelu byl pozorovatelný do vzdálenosti sto šedesáti kilometrů, všichni přihlížející byli povaleni, došlo k četným zraněním a častým jevem bylo přechodné ohluchnutí.
V další části vyprávění líčí autor osudy hrdinů od okamžiku výstřelu po celou dobu letu. Čtenář tak s nimi prožívá stav beztíže, který zažijí při dosažení tzv. „neutrální čáry“, kde je stejná přitažlivost Země i Měsíce, sleduje s nimi jejich dojmy a pozorování prováděná dalekohledem i okénkem střely, když oblétávají Měsíc, a nakonec je svědkem šťastného přistání projektilu do moře na Zemi.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Milena)

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

cocker
  9. 1. 2016, 18:28
Některé věci byly úsměvně naivní, ale nad některýma jsem se zamyslel, proč by to tak vlastně nemohlo být. Je pravda, že některé stránky jsem přeskakoval (např. několikastránkový popis povrchu měsíce, ...), ale ve výsledku jsem rád, že jsem byl v dělové kouli s něma.
Verne mě touto knihou neoslnil, ale neodradil mě.