Podtitul: portrét jednoho politika

ISBN: 80-85637-61-8

Český klub (2001) 80-85637-61-8 242
Knižní klub (1994) 80-7176-046-3 245
Odeon (1973) 252

Jedná se o portrét politika, který měl dramatický život. Život Josepha Fouché končí v roce 1942, kdy on i jeho žena spáchali sebevraždu. Fouché byl duchovní po dobu deseti let, i když nebyl nikdy vysvěcen. Poté se stal krvežíznivým revolucionářem. Pak byl Napoleonovým policejním šéfem a nakonec stoupencem krále Ludvíka XVIII. Stefan Zweig ho vylíčil jako zlo - Joseph Fouché jednal pouze ve vlastním zájmu, bez ohledu na ostatní lidi - ať už to pro ně mělo dopad jakýkoliv. (Založil/a: Milena)

Skřítek
  18. 2. 2013, 6:32
Pán loutek, virtuóz bez charakteru. Autorovo nadšení strhne a i když se brodíte v politické špíně a s naprostou lhostejností šlapete po lidských životech, stále se držíte slabé linie táhnoucí se biografií v podobě mírné ironie, kterou autor nechává jako záchranný kruh pro zdravý rozum. A na závěr se naskytne otázka, kolik takových chameleonů existuje na politické scéně dnes.
Děčínský
  14. 8. 2016, 8:12
Trojice francouzských politiků z přelomu 18tého a 19tého století: Napoleona, Talleyranda a Fouchého budila vždy pozornost. O prvém toho bylo napsáno tolik, že to jen málokdo přečetl. Já jsem se něco více dočetl o Talleyrandovi ve stejnojmenném díle ruského historika J. Tarle. Nyní, podstatně umělečtější, pojednání o třetí známé osobnosti. Přitom jsem si uvědomil, že je třeba odlišovat, v dílech o historických osobnostech, popis děje spisovatelem, s tím co si zcela vymyslel. Mám na mysli takové detaily, které po více než stu letech nikdo nemůže znát, jako, jak se kdo zasnil, či zamračil. Jinak, jako vždy, mistrný obraz charakteru popisovaných osob na základě doložených faktů. Takže i zločinci mohou po sobě zanechat výraznou stopu. Od řeckého Alexandra až po německého Hitlera. Miliony jejich obětí nikdo nezná!
Zdekal
  17. 2. 2013, 23:17
Perfektní psychologický profil šedé eminence několika francouzských režimů. Pokud chcete porozumět Francii ke konci velké revoluce, neztrácejte čas s ničím jiným.