Originální název: Heilung durch den Geist

ISBN: 80-204-0788-X

Mladá fronta (1999) 80-204-0788-X 275
Odeon (1988) 284
Odeon (1981) 284

Tři osobité životopisy Franze Adolfa Mesmera, Mary Bakerové-Eddyové a Sigmunda Freuda z pera předního rakouského autora líčí rozličné způsoby, jak tito lidé -- dva lékaři a jedna hysterka -- uskutečňovali "léčení duchem". Esej zachycuje problémy kolem zrodu psychologických léčebných metod. Stefana Zweiga v dějinách lidské kultury zajímaly zejména ony tvůrčí okamžiky, klíčové momenty, které přinesly nové poznatky a měnily dosavadní obraz světa. Přitom pochopitelně nebyl ani mesmeristou, ani křesťanským scientistou, ba ani psychoanalýzu svého krajana Freuda nepovažoval za definitivní všelék. Věren názoru, že každý nový objev, každá nová idea ovlivňuje - ať v kladném, či záporném smyslu - lidské poznání či sebepoznání, svým mistrným, klasickým způsobem podání oživil a ztvárnil myšlenky protagonistů této knihy, které tak či onak zasáhly do vývoje lidstva a jejichž poselství je dodnes velice živé a znepokojivé. (Založil/a: Milena)

Děčínský
  18. 8. 2016, 8:54
Kniha není snadná četba. Proto také chybí dosud nějaké komentáře? Já mám rád podobná pojednání a přesto jsem se musel dost přemáhat abych knihu dočetl. Ne snad pro kvalitu literární, ale pro názory osob, které si autor vybral, aby, na jejich názorech, seznámil čtenáře s názory uvedených osob, ale i svých. Jedná se o řešení kardinální otázky vztahu hmoty a vědomí.
Myslím, že každý člověk si, na danou problematiku, může vytvořit vlastní názory. Názory druhé osoby v dialogu může zcela přijmout a naopak zatratit. Nárok na "konečnou" pravdu však mohou vytvořit jen hluboké lékařské výzkumy. Já se přikláním k tomu co upřednostňuje autor i když s výhradami jako každý další člověk. Rozhodně stojí za to knihu si přečíst a rozšířit si tak přehled o lidech a jejich jednání.