Sluneční bouře

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Host - 2010
ISBN: 978-80-7294-350-0

Host (2010) 978-80-7294-350-0 312

Na podlaze kostela v severním Švédsku leží mrtvé a rituálně zmrzačené mužské tělo. A na noční obloze mezi vločkami padajícího sněhu tančí polární záře.

Rebecka Martinssonová se po letech vrací do svého rodného městečka Kiruny. Kdysi musela toto místo za dramatických okolností opustit a odejít do Stockholmu, kde pracuje jako daňová poradkyně. Nyní se vrací zpět, aby pomohla své dávné přítelkyni Sanně, jejíž bratr byl hrůzným způsobem zavražděn v kostele náboženského společenství, které kdysi založil. Krásná a zranitelná Sanna potřebuje Rebecčinu pomoc, aby se očistila od podezření, jež na ni padlo po bratrově smrti.

Rebecka se ocitne před nelehkým úkolem. Při hledání vraha se bude muset vypořádat nejen s policejními postupy, ale bude nucena čelit i dohadům kolujícím uvnitř uzavřené a vyděšené komunity. Bude muset zapátrat hluboko ve své paměti a ve svém svědomí, aby se postavila čelem k temnému tajemství, které za sebou v Kiruně zanechala a které je ukryto pod rouškou všeobecného mlčení. A bude se muset postavit vrahovi, jehož úmysly je těžké odhadnout... (Založil/a: Wish)

Pend
  14. 1. 2015, 18:17
Na to, že se jedná o autorčin debut, je to velice slušná detektivka. JIstě, na špičku žánru to nemá, ale co není, může časem být. Souhlasím, že to není moc komplikované, že je to předvídatelné. Na druhou stranu vykreslení atmosféry zimy je hodně přesvědčivé. Jsem velice zvědav na vývoj hlavní postavy v dalších dílech.
Venceslao90
  9. 2. 2013, 21:37
S ohledem na současný příval severských detektivek se mi tahle zdá spíše průměrnější. Není špatná, ale zdála se mi celkem dost předvídatelná, jednotlivé postavy by si zasloužily větší prostor a samotný zločin mi nepřišel zrovna dvakrát fikaný a promyšlený (a navíc je to vážně z části dost předvídatelné). Ale jinak je to knížka celkem čtivá a nenudí. Pokud však máte chuť na severskou krimi, sáhněte spíš po něčem jiném...
Martin Klíma
  6. 4. 2016, 21:14
Poloviční úspěch

Jednou to prostě přijít muselo. Nemohu říct, že by to byl úplný propadák, ale v porovnání s ostatními velikáni skandinávské krimi mně Larssonová přijde jako poraněný kůň na dostizích. Nevím jak u vás, ale u mě by měla šanci jen při absenci právě výše zmíněných velikánů. Co z toho všeho vyplývá? Vyplývá z toho, že další její knížky už číst nebudu.

V kostele je nalezen mrtvý muž, který vedl jedno náboženské společenství. Posléze za jeho sestrou a svou přítelkyní přijíždí jistá Rebecka Martinssonová. Zanedlouho se Rebecka dostane doprostřed kolotoče mezi vyšetřováním zločinu a onou náboženskou komunitou.

Jistý recenzent o této knize napsal, že vás do děje vtáhne pomalu. Bohužel já musím podoktnout, že velmi pomalu. Při čtení máte pocit, jako by jste se ocitli ve snu nějakého mnicha či jeptišky, která chce zažít nějaké to dobrodružství, ale stále chce být pod ochranou boha. Upřímně jsem čekal, kdy se v knize objeví citace z bible a světe div se brzo jsem se dočkal. Naštěstí jich nebylo tolik. I těch pár řádků mně, ale dokázalo knihu vcelku znechutit. Přesto to úplný propadák není. Při čtení čekáte co bude s vrahem a jak bude jednat. Jeho chování totiž opravdu nelze odhadnout. Čekáte i jak se vyvine postava Rebecky. Pro mě asi nejkvalitnější počin z této knihy. Sestra zavražděného a její přítelkyně je naopak drahý opak. Už dlouho jsem se nesetkal s tak otravným knižním hrdinou. Chvílemi si u ní připadáte, že snad ani není z našeho světa. Co se týče napětí, tak i to najdete, ale bude to dlouho a dlouho trvat.

Sečteno podtrženo jedná se o takový průměr. Postavy jsou tak uprostřed. Některé se vám zalíbí některé ne. Absence všeho náboženského by mně osobně vůbec nevadila, ale někomu zase může vyhovovat. Napětí dávkované po troškách, ale zase i to může někomu vyhovovat.

Všichni holt nemohou být mistři svého řemesla a právě to Larssonová dokazuje. Možná má sérii knih a je úspěšná, ale mnohem víc lidí si přečte a koupí autory jako Kepler, Larsson, Mankell atd
dalimoni
  20. 11. 2011, 11:01
Velmi slušná úroveň, zajímavý námět, nechybí napětí, těším se na další knihy, které určitě brzy přijdou.
Huckleberry Finn
  22. 11. 2016, 9:17
Začátek severské detektivky je docela slibný a jako ve většině případů drastický. Autorka píše jistě a s nadhledem, četba proto dobře odsýpá. Uprostřed knihy se Asa Larsson točí kolem jednoho tématu a všedních věcí, až máte pocit, že čtete nějaký román. Závěrečná pointa detektivky ale překvapí, takže nakonec musíte uznat, že Rebeca Martinssonová je machr. A pak je tu finále, které vás napne a navnadí na další díly autorky. Během četby jsem měl jednou pocit, že to může být trhák, ale nebyl.
tomdra
  9. 9. 2013, 12:53
Tato kniha mě moc nebavila. Byla plná náboženských keců, takže bych tu knihu o několik desítek stran zkrátil. Jinak příběh ušel.
delfinek
  1. 1. 2012, 23:16
Výborně napsaná kniha...jak zneužít víru v boha ke svému obohacení...jednodechovka,od čtení se nedá odejít,zase jedna povedená severská detektivka
Margaery
  2. 9. 2015, 21:12
Obsahuje spoiler spoiler Způsob vypravování mi docela vyhovoval. Kapitoly v knize nejsou dlouhé a to mě jako čtenáři velmi vyhovuje. Nelíbílo se mi však téma celého příběhu, které zachycuje náboženství a náboženský fanatismus. Pro mě jako nekřesťanku to nebyla příliš zajímavá četba. Vražda také nebyla moc promyšlená, jak se ze začátku zdálo. Dokonce jsem skoro odhalila vraha již na začátku knihy (můj domnívaný vrah byl spoluúčastník vraždy).
Navíc mě opravdu zarážel fakt, že mi nebyla vůbec sympatická hlavní postava Rebecky. Upřímně mě iritovaly její myšlenkové monology a způsob, jakým s lidmi mluvila. Už ze začátku mi přišla sobecká, nekompromisní ve svých názorech a celkově jsem si ji vůbec neoblíbila. To samé platí o postavě Sanny – malé chudinky, která se nedokáže sama o sebe postarat. Jediná postava, která se mi v příběhu zamlouvala, byla těhotná komisařka Mella.
Celkově toto dílo hodnotím jako průměrné, co se týče severských detektivek. Budu opravdu přemýšlet nad tím, jestli dám Åse Larsson a její Rebece druhou šanci nebo se poohlédnu po jiném severském autorovi detektivek.
Eva Čepelková
  21. 3. 2014, 10:46
V komentářích k této knize se objevují dost rozporuplné názory. Já se musím přidat ke skupině, které kniha extra nenadchla. V porovnání s autory severských detektivek typu Jo Nesbo, Lars Kepler či Stieg Larsson je kniha naprosto neporovnatlená.
První polovina knihy je zdlouhavá, nic se v ní neděje, obsahuje nudné pasáže. Bohužel od začátku je téměř jasné, kdo asi budem vrahem....Kniha dle mého názoru neobsahuje téměř žádné dějové zvraty, které by mě překvapily a není moc napínavá...... Jediné, co se mi líbilo, je vykreslení švédského "venkova".
beebb
  14. 1. 2014, 14:20
koupeno na blind... po stránce příběhu naprosté zklamání, slátanina s nablblým námětem, nesympatickými postavami, ukecané, roztahané... jediným "světlým" momentem je popis likvidace čtyřnohého hrdiny u kterého se mi udělalo fyzicky nevolno... jinak bída... do čtení jsem se musel vyloženě nutit... vyhozené peníze...
rafzaw
  10. 8. 2013, 13:02
Po období čtení knih Jo Nesbo´a a Camilly Läckberg jsem hledal další severskou detektivku. Vybral jsem si autorku Asu Larsson. Začal jsem od prvotiny, a to vzhledem ke zkušenostem, že je lépe číst knížky, ve kterých se objevují stejní hrdinové, podle pořadí jak byly napsány… No, na Nesba nebo Läckbergovou to nemá, chyběl mi nějaký moment překvapení, ze začátku člověk se ztrácel v osobách, prvních 160 stran se četlo docela těžko, neboť v podstatě se tam nic nedělo, jediné pozitivum bylo, že kapitoly byly poměrně krátké… Teprve posledních sto stran se poměrně zlepšilo, proto jsem schopen dát 3 hvězdičky. Závěrem chci říct, že Asu Larsson nezavrhují a určitě vyzkouším další její knížku. Tato kniha byla předlouhou pro stejnojmenný film, který jsem viděl a musím uznat, že byl o něco lepší než knížka, ale chápu, že to je pouze můj názor.
Sparki0610
  30. 12. 2012, 13:49
Kniha, která se moc dobře čte, žádné nudné dlouhé pasáže a napětí se stále stupňuje. Čím více se blížíte ke konci, tím méně se Vám knihu chce odložit. Těším se na další díly.
AjaH
  5. 11. 2012, 11:50
Zklamání. Kniha se dost táhne, občas jsem se musela nutit číst dál. Možná i kvůli očekávání, které jsem ke knize měla.