To nemyslíte vážně, pane Feynmane! / To snad nemyslíte vážně!
Originální název: Surely You're Joking, Mr. Feynman! Adventures of a Curious Character
Poprvé vydáno celosvětově: 1985

Aurora - 2001
ISBN: 80-7299-004-7

Aurora (2001) 80-7299-004-7 304
Mladá fronta (1989) 80-204-0023-0 320

Dobrodružství zvídavé povahy, jak je zprostředkovává jeden z nejpopulárnějších a nejoriginálnějších teoretických fyziků 20. století. (Založil/a: jantusla)

Pend
  25. 3. 2013, 18:19
Báječná kniha nejen o vědcích. S nadsázkou taková knižní podoba Big Bang Theory. Ukazuje, že i slavní vědci nějak začínali, měli své chyby a zažili spoustu úspěchů i neúspěchů, třeba i v osobním životě.
Ailees
  4. 10. 2014, 20:50
Richard Feynman byl laureátem Nobelovy ceny za fyziku za rok 1965 a stále je považován za jeden z největších mozků 20. století vůbec – kdybych o něm nevěděla nic jiného, tohle by mi jako důkaz geniality stačilo. Jeho přístup k životu a k příležitostem, které nabízí, z něj však dělá naprostou legendu. Je fascinující, co všechno se dá stihnout za jeden krátký lidský život – kolik věcí se dá zkoumat, kolik problémů vyřešit, nebo kolik činností vyzkoušet... Kdyby v každém z nás byl alespoň zlomek nadšení Richarda Feynmana, na světě by se bez vší pochybnosti žilo lépe.

P.S.: Kniha „To snad nemyslíte vážně...“ by se rozhodně měla zařadit mezi povinnou četbu – už jen proto, aby vyvrátila všechny ty stereotypy, které poslední dobou o vědcích kolují (speciálně díky seriálu „Big Bang Theory“). Přiznám se, že mě vykreslení fyziků jako zmatených podivínů poněkud rozličuje – předně jde o fascinující osobnosti s neuvěřitelným zájmem o svět kolem sebe, které si zaslouží výhradně obdiv a ne blahosklonnost, případně pobavení mas. A pro mě je to obrovská čest, že můžu se spoustou takto výjimečných lidí pracovat.
svenny
  21. 11. 2016, 15:22
Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec. Moc se mi líbí jak popisuje porozumění textu na humanitně zaměřené přednášce (hned se mi vybavily "socky" na gymplu), triky se zámky a boj s cenzurou u projektu Manhattan.

Chtěl bych toho napsat víc, ale naprosto nečekaně se mi nedostává slov (asi proto, že většinou se rozepisuju kriticky a tady mě žádné negativní věci nenapadají). Prostě doporučuji, je to velice zajímavá kniha o velice zajímavém a vtipném géniovi.
Martin
  22. 9. 2015, 23:06
Vážně vynikající knížka. Ten člověk byl neskutečně všestranný, takže jestli si někdo myslí, že se v knize dočte pouze o fyzice, velmi se mýlí. Hudba, umění, kasařství, noční kluby, neskutečně dobře formulované myšlenky komentující nejrůznější problémy naší společnosti. Jo, a je to taky vtipný.
Babsi
  28. 8. 2016, 12:59
Pan Feynman byl neuvěřitelná osobnost. Všestranně nadaný člověk se skvělým smyslem pro humor, kanadské žertíky a milovník žen.
Před přečtením jsem o panu Feynmanovy neslyšela, ale díky této knize jsem si o něm našla bližší informace a naprosto jsem se do něj zamilovala.
Novinha
  24. 4. 2012, 16:28
Říká se, že nejlepší příběhy napsal sám život. A to je případ Richarda P. Feynmana. V této poměrně obsáhlé knize máme možnost nahlédnout do života jednoho z nejzajímavějších teoretických fyziků. Jednotlivé krátké i delší příběhy zachytil Feynmanův přítel Ralph Leighton tak, jak je Feynman vyprávěl. Občas přeskakuje z tématu na jiné a občas jsem se musela zamyslet, kde mám hledat pointu. Právě to ale vytváří pocit, že Feynman vypráví příběhy právě vám a pro vás. Nejedná se o ucelený životopis, jsou to spíše střípky z života. Pár úvodních kapitol nás seznamuje se zážitky z dětství, následují studia, práce, ženy... Možná to zní jako klasický vzpomínkový memoár, ale nenechte se zmýlit. Feynman ke všemu přistupoval s otevřenou myslí, zvědavostí, upřímností a humorem. A je až neuvěřitelné, co všechno zažil.
Doporučuji k přečtení, změníte názor nejen na vědce... :-)
jvaclavik
  3. 1. 2015, 16:57
Vynikající kniha o člověku s neustálou potřebou přemýšlet. Feynman zde popisuje své vidění světa a je vidět to, jak se jeho myšlení odlišuje od ostatních. Kniha se dělí na mnoho malých příběhů, které jsou občas až neuvěřitelně vtipné. Naráží se zde na neschopnost lidí porozumět problematice do hloubky, je zde kritizován státní systém, školství (hlavně to Brazilské) a také je zde popisováno jak někteří lidé zabalují své myšlenky do nezřetelných slov navzdory tomu, že se jedná o primitivní věc. Feynman byl zřejmě nadmíru inteligentní člověk, který dělal špičkovou vědu a navíc kromě toho měl několik dalších zájmů, které rozhodně nezanedbával. Ať už to je bubnování, dešifrování, výzkum mayů, jazyky nebo návštěvy barů.
Tuleník
  18. 5. 2013, 20:57
Úžasná kniha od úžasného člověka, která zásadním způsobem ovlivnila můj život a náhled na spoustu věcí.
Feynman byl po všech stránkách fenomén, geniální vědec, učitel, hudebník i malíř. Člověk, který život skutečně žil a výzvy přijímal. Jeho knihy jsou lehké a vtipné a stejně tak vykresluje i svůj život, který rozhodně nevypadal jako procházka růžovým sadem. Přesto je plný nezdolného optimismu a energie.
Psaná lehkým, vtipným stylem. Rozhodně velmi doporučuji!
paja777
  4. 8. 2012, 16:57
Tohle by měla být povinná četba pro všechny vyučující!!! A pro studenty taky :-). Po přečtení začnete o problémech přemýšlet jinak. Začnete si hrát. To člověka baví. A o to jde!
Daniel Janko
  19. 4. 2016, 13:37
Velmi poučná kniha s mnoha humornými zážitky.
Neobyčejně chytrý muž s otevřenou myslí.
Jeho bystrá dedukce a kombinace či závěry z něho udělali fyzikálního génia.
A na závěr jeden jeho citát :
„Fyzikální zákony platí i tam, kam jsme se ještě nedívali.“
muchy
  3. 11. 2015, 16:56
Výborná kniha, ve které autor popisuje svůj život zábavnou formou. Nebere věci příliš vážně a popisuje vědu jako zábavnou. Dobře se to čte, je to oddechová kniha a určitě bych ji doporučila každému, kdo se chce na vědu podívat z jiného úhlu. Za mě 95%.
krampi
  26. 3. 2015, 9:31
důkaz, že komplikované věci nemusí být až tak komplikované, pokud člověk ví, co dělá a jde si za tím