Souboj s Bohy

Souboj s Bohy Originální název: Tides of War

BB art - 2002
ISBN: 80-7257-866-9

BB art (2002) 80-7257-866-9 460

Román z doby největšího rozkvětu Athén a jejich soupeření se Spartou.Peloponéské vály, to je čtvrtstolení pernamentních bojů. Souboj s bohy tuto dobu plasticky evokuje a vyčleňuje z ní vojenského genia Alkibiada, díky němuž Athény vítězily. Avšak jen do té doby než se Alkibiades znelíbil - bez něho byly Athény ztracené. Stal se pro ně nakonec takovou hrozbou, že jej daly zavraždit. Očima jeho vraha Polemida, vypravěče knihy, máme možnost tohoto vyjímečného muže poznat. (Založil/a: zellvicka)

Richie
  4. 6. 2016, 11:20
Pressfield je nejlepší v popisech bitev a vojenského života. Peloponéská válka ve starověkém Řecku mu k tomu dodala výborné prostředí. Obvyklý fiktivní příběh námezdního vojáka je šikovně propojen s těmi největšími událostmi té doby a také s nejznámějšími (historicky doloženými) postavami celého konfliktu. Peloponéská válka byla v podstatě všeřecká válka, která často postavila proti sobě nejen dříve spřátelená města, ale i rodinné příslušníky. Do války byly zataženy i jiné národy (Thrákové, Peršani ...) a v konečném důsledku znamenala konec zlatého věku starověkého Řecka.
Příběh hlavního hrdiny mě až tolik nezaujal, ostatně více prostoru se dávalo spíše hlavní postavě konfliktu - vojevůdci Alkibiádovi. Vyobrazení jeho nesmírně ctižádostivé, ale často kontroverzní povahy odpovídá popisu od starověkých autorů, Thúkýdidem počínaje.
Ovšem nejčtivější pasaže celého románu jsou při popisech bojů samotných - nejlépe asi při sicilském tažení a později při dobývání Efesu. Tam se projevuje Pressfieldova neuvěřitelná schopnost vtáhnout čtenáře do války či bitvy a prožít vše naplno s hrdiny příběhu.
Na příkladu Athén se skoro dá ukázat stará pravda - když někdo chce příliš, ztrácí často vše.
Knihu doporučuji zájemcům o antickou historii i milovníkům válečných tažení. 85%
pratoriax
  28. 7. 2014, 2:24
Obsahuje spoiler spoiler Nikdy bych neveril, ze se budu muset nutit cist (pote dokonce nutit docist) Pressfielda, ale bohuzel. Pro mne bezkonkurencne nejhorsi Pressfield. Knizka me castokrat nudila svymi nekolikastrankovymi proslovy nebo stejne nekonecnym filozofovanim. Dal me knizka stvala svoji oblibou odtrhnout se od deje a prejit k nejake vzpomince pri bitve nebo v okamzicich, kdy se konecne zacne neco dit, bohuzel vetsinou kvuli naprosto nepodstatne veci. Ke konci mi uz neskutecne lezlo krkem Pommovo prebihani ze strany na stranu, sakra, ten clovek byl naprosto bezpaterni. Jedine co me bavilo bylo sicilske tazeni, ale ani to spatny dojem z knizky nezlepsi. Diky bohu, ze to mam za sebou!