Pacifik v plamenech

ISBN: 80-7038-049-7

Mladá fronta (1997) 80-7038-049-7 495
Panorama (1990)
Panorama (1980)

Autor líčí události provázející nástup japonského militarismu a jeho počáteční úspěchy na moři v 2. světové válce od napadení Pearl Harboru po bitvu u Midwayských ostrovů. (Založil/a: andyfeng)

zoro2
  28. 3. 2015, 23:50
Tímto se hluboce klaním panu Hubáčkovi, který dokázal, že literatura faktu nezbytně nemusí být nudné čtivo, ale naopak může být napsána neuvěřitelně poutavě. Kniha popisuje sérii námořních bitev 2. světové války. Vše začíná útokem na Pearl Harbor 7. prosince 1941 a končí známou bitvou o atol Midway, která vyvrcholila 4-6. června 1942. Zajímavé je, že o chystaném útoku na Pearl Harbor s největší pravděpodobností věděl Washington, který nedostatečně a možná i záměrně neposkytnul dané informace, včas admirálovi Kimmelovi, chránící Pearl Harbor a tak Japonci nachytali Američany s kalhotami u kolen. Důvodů měl Washington několik 1) potřeboval záminku pro oficiální vstup do války s Japonskem, které se začalo velmi rozpínat 2) podcenil námořní sílu a leteckou vybavenost Japonska, tudíž nepředpokládal tak obrovské ztráty na životech a lodích a za 3) se nepředpokládalo, že by Japonci mohli i v mělkých vodách přístavu použít torpéda. V bitvě o Midway, se podařilo Američanům se třemi letadlovými loďmi, za ztráty (1. letadlové lodi), potopit 4 vlajkové letadlové lodi Japonska, nastartovat obrat v dosavadním veleúspěšném tažení Japonska Pacifikem a uštědřit admirálu Isoroku Jamamotovi první zdrcující porážku.
kingmaker
  10. 12. 2012, 11:39
V hlubokých osmdesátých letech se člověk mohl v televizi každou chvíli přesvědčit, jak byla jitra krutá daleko od Moskvy, nebo jaké příběhy prožíval obyčejný člověk ve válečné epopeji. Východní fronta, ta byla jasná, tam se bojovalo a rozhodovalo o osudech světa, ale někde jinde… Možná tak ještě na západní frontě, o našich letcích se něco začalo proslýchat už tehdy, ale jinde jakoby se nebojovalo. Jen ze školních atlasů jsme věděli, že se něco dělo i v severní Africe a nebo v Pacifiku. A tehdy se objevila tahle kniha, ve které Miloš Hubáček popisoval, jak vypukla válka v Tichomoří. A my, romantici, jsme hltali popisy bojů ocelových obrů a statečných letců, startujících z rozkolísaných palub letadlových lodí. Navíc pan Hubáček výborně a vyváženě rozděluje pozornost mezi politiku, námořní velení, popis tápajících admirálů a kapitánů je skvělý, a popis samotných bojů. Letadla útočí, bomby sviští, bílé čáry za torpédy čárují mořskou hladinu. Je to opravdu dobré čtení, podávající určitě základní přehled dění v Pacifiku. A když si člověk odmyslí pár tehdy nezbytných vět o Sovětském svazu, tak tato kniha nezestárla.