Popelka nazaretská

Originální název: Popelka nazaretská

Trinitas - 2000
ISBN: 80-86036-31-6

Trinitas (2000) 80-86036-31-6 92

Popelka nazaretská, která nezapře ducha českého baroka, je nejznámějším dílem Václava Renče. Skladba vznikla v komunistickém kriminále "zapsaná do paměti... v nejnaprostější samotě samotě... už ve vyšetřovacích vazbách". Básník ji po svém návratu z vězení (1951 - 1962) nijak neupravoval. V dopise literárnímu kritikovi Jaroslavu Medovi, v době prvního vydání knihy, o tom Renč napsal: "Vychází tak, jak mi v těch samotách byla darována, zcela doslovně darována, proto jsem se neodvážil změnit, když šla do tisku, ani slůvko, třeba by se zdálo (a mě prvnímu), že tu i onde by byla namístě menší korektura."
Tato velmi lyrická báseň patří k nejkrásnějšímu literárnímu dědictví křesťanského umění v naší zemi a byla přeložena do mnoha jazyků.
Snad nejznámější je vánoční úryvek:
"Ani den bílý nezastíní hvězdu, jež svítí nad jeskyní. A přece jenom vroucí víra, co srdce lidem otevírá, tu hvězdu svítit uvidí" (Založil/a: Knoflík)

Introvert
  11. 5. 2015, 15:41
Text Popelky nazaretské mám navždy uchovaný ve své paměti. Toto dílko bylo totiž zhudebněno a mně bylo velkou ctí být součástí malého, komorního uskupení, které tento malý skvost posluchačům představilo.
Text básně je nesmírně poetický a hluboký. Když jsem se dozvěděla, za jakých okolností Popelka vznikla, přišla na svět, jak dramaticky, až si to téměř protiřečí s citovostí, kterou toto dílo má, zamilovala jsem si ji ještě víc.
Parzifal
  3. 7. 2016, 12:50
,,Jde panna stezkou osamělou,
pod nohy se jí květy stelou,
jak rosu chtěly by ji nést.
Příroda všechna dobře tuší,
pro co jsou lidé slepí, hluší:
že dívka Matkou Boží jest."
Dle mého názoru nejpůvabnější dílko Renčovo. Jak píše Knoflík, napsáno v komunistickém kriminále a přesto radostné, jakoby upomínající na lidovou barokní zbožnost.Knihu jsem svého času pujčil hledajícímu kamarádovi a ten z ní byl nadšený.
Vyšehradské vydání z roku 1969, které vlastním, je vyzdobeno půvabnými lidovými dřevořezbami na mariánská a kristologická témata ze sbírek Etnografického ústavu Moravského muzea v Brně.