Z Bagdádu do Cařihradu

Z Bagdádu do Cařihradu

Podtitul: Ve stínu Padišáha III.

Originální název: Von Bagdad nach Stanbul (Im Schatten des Grossherrn III.

Olympia - 1993
ISBN: 80-7033-252-2

Olympia (1993) 80-7033-252-2 280
Olympia (1971)

Román Z Bagdádu do Cařihradu (Von Bagdad nach Stambul) začíná v Kurdistánu na hranicích Persie. Odtud cestují naši přátelé podél řeky Tigridu zpět do Bagdádu, v jehož okolí navštíví také starověký Babylón. Setkají se s tzv. karavanou smrti, tj. s karavanou, která veze mrtvé k pohřbu do svatých islámských míst (duše takto pochovaných se má podle islámských duchovních dostat přímo do ráje). Takováto karavana šíří kolem sebe nejen strašlivý puch rozkládajících se mrtvol, ale může být i zdrojem morové nákazy. Kara ben Nemsí i Hadží Halef Omar skutečně morem onemocní, ale jeich silná tělesná konstrukce je zachrání a oba se vyléčí. Různými oklikami (Halef například navštíví svou ženu a dozvídá se, že se mu narodil syn, kterého pojmenuje Kara ben Halef) pak dorazí do Damašku. Odtud putují přes ruiny starověkého města Baalbeku do Bejrútu a škunerem po Středozemním moři do Cařihradu (starší český název pro Istanbul). Nyní se děj cyklu přesouvá do Evropy na Balkán, nejprve do města Edirne (česky Drinopol).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Milena)

Karl May Karl May
*25.02.1843 - †30.03.1912

Bloodym
  3. 12. 2013, 10:35
Další z příběhů Kary ben Nemsí a jeho věrného sluhy Hadži Halefa Omara. Tenhle díl mám asi z celého cyklu nejradši.
vladimirju
  29. 11. 2013, 22:19
Další pokračování románového cyklu. Pomalu ale jistě se dostávají blízko k Evropě. Jinak stejně čtivé a plné napětí.