V balkánských roklinách

V balkánských roklinách

Podtitul: Ve stínu padišáha IV.

Originální název: In der Schluchten des Balkan (Im Schatten des Grossherrn IV.

Olympia - 1993
ISBN: 80-7033-270-0

Olympia (1993) 80-7033-270-0 306
Olympia (1972)
Vilímek (1905)

Ve čtvrtém dílu cyklu, v románu V balkánských roklinách (In den Schluchten des Balkan), putuje Kara ben Nemsí a jeho přátelé z Edirne přes území dnešního jižního Bulharska. Nejprve jedou údolím řeky Ardy a pak se po různých dobrodružstvích dostanou do Melniku. Odtud pokračují do Ostromci (dnešní makedonská Strumica), kde narazí na údajně svatého starce jménem Mübarek, ze kterého se ale vyklube podvodník a spolupracovník banditů vedených tajemným zločincem Žutem (Mübarek v přestrojení za žebráka dává zločincům typy na loupežná přepadení).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Milena)

Karl May Karl May
*25.02.1843 - †30.03.1912

Richie
  7. 1. 2017, 16:27
Dobrodružství v evropské části osmanské říše se mi vždy líbila o trochu více. Cesta balkánským poloostrovem je pro hlavní hrdiny podobně nebezpečná jako předchozí cestování v Africe nebo v Kurdistánu, ale je navíc okořeněna napínavým pronásledováním členů zločinecké organizace. Ještě více zde vynikne pronikavý intelekt Kara ben Nemsí, díky jemuž dokáže vybřednout z každé šlamastiky. Ovšem ne vždy se může sebevědomá odvaha vyplatit. Pamatuji, jak jsem byl v dětském věku překvapen až šokován, když jsem četl slova: "Zemřel jsem." Do té doby jsem si nedokázal představit, že by můj oblíbený hrdina mohl také zemřít. V tomto díle k tomu téměř došlo - o to více pak pro mě bylo čtení napínavější. 90%
Bloodym
  3. 12. 2013, 10:37
Čtvrtý díl cyklu, který se při srovnání s předchozími opravdu nemusí stydět. Zábavné, dobrodružné čtení.
charlie.vlcak
  4. 2. 2012, 17:55
První větu románu si pamatuju, ačkoliv jsem to už přes třicet let neměl v ruce: "Halef, Umar, Osko a já jsme v doprovodu čtyř policistů opouštěli Drinopol (Edirne)..." :o) Tehdy se mi líbilo, že když se hrdinové dostali do příliš velkýho průšvihu anebo běžný komunikační metody selhávaly, vytáhl Kara ben Nemsí Bej lejstro s pečetí padišáha a všechno začalo běžet jak na drátkách.. A taky jsem se chtěl naučit celý Halefovo jméno, ale to se mi nepodařilo. Bezva vzpomínka, asi kouknu po antikvariátech, začíná se mi stejskat po tlustý barvířce a její dceři :-)
vladimirju
  29. 11. 2013, 22:47
Balkán byl divoký tehdy, je divoký i dnes. takže nepřekvapuje spousta dobrodružství.Jenom ty pokusy o humor tedy nic moc...