Žut

Žut

Podtitul: Ve stínu padišáha VI.

Originální název: Der Schut / Im Schatten des Grossherrn VI.

Olympia - 1993
ISBN: 80-7033-278-6

Olympia (1993) 80-7033-278-6 289
Olympia (1973)

Závěrečný díl cyklu, román Žut (Der Schut), začíná dopadením Mübareka. Kara ben Nemsí a jeho přátelé zamíří po jeho stopách z Rumelie přímo na západ k planině Šar-Dag na hranicích Makedonie, Kosova a Albánie a po překročení řek Treska a Vardar jej nacházejí v jedné vesnici, kde jej jeho spoluviníci opustili umírajícího na pokročilou otravou krve, způsobenou neodborně ošetřeným zraněním. V další vesnici jménem Rugova, ležící u řeky Drin na území dnešní Albánie se naši přátelé setkají s Peršanem Karou Nirvánem a odhalí, že právě on je hledaným zločincem Žutem (jméno je odvozeno od jeho žluté pleti). Tomu se sice podaří uprchnout, ale na útěku se zřítí i s koněm do propasti. Současně je dopaden i Abú‘n Nassr, kterého Umar v souboji oslepí. Tím příběh v podstatě končí. Naši přátelé se ještě vydají do Skadaru a odtud na pobřeží Jaderského moře. Zde se nalodí na parník, odplují do Jaffy (dnes ve dvojměstí s Tel Avivem) a odtud podniknou cestu do Jeruzaléma (to již však není, jak píše v závěru Karel May, obsahem této knihy).

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Milena)

Karl May Karl May
*25.02.1843 - †30.03.1912

Richie
  14. 1. 2017, 19:45
V závěrečném dílu se uzavřou úžasná dobrodružství Kara ben Nemsí i celá jeho anabáze po Osmanské říši. Hlava zločinecké organizace - Peršan Žut - mu bude důstojným soupeřem. Dokončí se i zápletka odhalených zločinů z prvního dílu.
Zajímavé je, že autor svého hlavního hrdinu vybavil nekonečnou vírou v nápravu i těch nejšpatnějších zlosynů. Kara ben Nemsí se vždy snaží odhalit a zamezit zlu, ale o větší potrestání viníků už tolik nestojí - snaží se je spíše domluvou přivést k poctivému životu. A dokonce i při sebevíce nebezpečných soubojích se vždy snaží zachovat život protivníka. Vlastně během celé ságy nezabil přímo ani jednoho nepřítele. Snad jen řezníka Čujana - ale i toho zastřelil jen náhodou (a navíc jen držel hlaveň a poušť zmáčknul Osko). Křesťanská víra Karla Maye pronikla do těchto dobrodružství v Orientu více než do dobrodružství Old Shatterhanda na Divokém Západě.
Ve stínu padišáha je každopádně výborné dobrodružné čtení. Mám pro tuto sérii slabost už od dětství a ani s přibývajícím věkem se to nemění. I závěrečný díl hodnotím velmi vysoko. 90%
Bloodym
  3. 12. 2013, 10:47
Poslední díl, který ukončuje všechny dějové linky z minulých dílů. Zločinec Žut je odhalen. Poslední díl možná nebyl takový, jaký bych si představovala. Přesto to bylo zábavné čtení.
vladimirju
  29. 11. 2013, 23:21
Dopadením Žuta příběh konečně končí. Byl dost rozvláčný, někde by se dal i výrazněji zkrátit. Ale jinak patří k těm zdařilejším mayovkám.