Nové umění v Čechách

Nové umění v Čechách Originální název: Nové umění v Čechách

H&H - 1994
ISBN: 80-85787-81-4

H&H (1994) 80-85787-81-4 173

V druhé polovině osmdesátých let a na konci života legendárního zakladatele Skupiny 42 vznikl osobitý text esejistického rázu o poválečném vývoji moderního českého výtvarného umění. Chalupecký původně nepočítal s českým vydáním knihy, text vznikl na objednávku jednoho amerického nakladatele, avšak díky roku 1989 mohl vyjít i u nás. Kniha charakterizuje hlavní proudy moderního českého umění a v jednotlivých kapitolách o surrealistické tradici, o poetice přírody a těla, o abstrakci a hře, o lidském osudu člověka v moderním světě před čtenáře předstupuje více než stovka známých i méně známých malířů, grafiků a sochařů, jejichž dílo Chalupecký ve zkratce charakterizuje a zařazuje do celkového kontextu. Kniha je doplněna 150 černobílými i barevnými reprodukcemi děl výtvarníků, o nichž je v textu pojednáváno. Kniha je opatřena anglickým, německým a italským resumé a je vhodná též jako dárková publikace. (Založil/a: borghi)