Polednice

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Jota - 2008
ISBN: 978-80-7217-586-4

Jota (2008) 978-80-7217-586-4 331

Těsně po skončení války utíká matka s osmiletým synem Petrem ze Sověty obsazeného Štětína, zanechá dítě samotné na malém nádraží v Pasewalku a už se nevrátí. Co je to za matku, která bezcitně ponechá dítě svému osudu uprostřed shonu a chaosu poválečných dní? Právě o tom vypráví román Polednice. Život „krkavčí matky“ Heleny se odehrává na pozadí půl století německé historie - od 1. světové války, která silně poznamená osud její matky a znamená smrt jejího otce, přes divoká dvacátá léta v Berlíně s jejich chtivostí po životě, přes dobu fašismu a války. Každá doba, každý zvrat v historii i v osobním životě zanechává v hrdince jizvy i nezhojené rány. Zklamání ji naučí mlčet a žít ze dne na den bez jakékoliv perspektivy.

Helena vyrůstá na konci 1. světové války v Lužici, její těžce zraněný otec se vrací z války domů zemřít, její židovská matka se uzavírá do fyzické i psychické izolace a se světem kolem sebe a se svými dcerami nedokáže lidsky komunikovat. Helena po nějakou dobu vede otcovský podnik, první a poslední šťastné chvíle prožívá se svou sestrou Martou v Berlíně, kde se jí otevírá blyštivý svět salonů a nočního života, a hlavně ve vzplanutí ke Carlovi, který ovšem těsně před svatbou nešťastnou náhodou zahyne.Manželství s inženýrem Wilhelmem je pro položidovku peklem, muž ji sice zachrání, Helena musí však nejen přijmout novou identitu, ale také snášet jeho neustálé ponižování. Vyprahlost a ztráta citu je dovršena několikerým znásilněním sovětskými vojáky. Vnitřně vyhaslá, s „osleplým srdcem“, stejně jako její matka, nenachází Helena kontakt ke svému synovi a opouští ho. (Založil/a: Veruska)

Julia Franck Julia Franck
*20.02.1970

dejw
  21. 12. 2015, 21:01
Velice zajímavá kniha vypráví Helenin život poměrně surovým způsobem, přesto se čte příjemně. Bylo pro mě potěšením sledovat její život a místa, kde pobývala, i proto, že většinu z nich znám (Budyšín, Berlín, Štětín). Kniha tak trochu na okraji se zabývá i vztahem Němců k Židům. Doporučuji.
AgnesB
  3. 5. 2016, 10:36
Nádherná kniha... na začátku jasně daná situace, za kterou vlastně musíte tu matku nenávidět... a pak, když se začtete do příběhu jejího života.. najednou to vidíte všechno jinak...