O pokladech a strašidlech Orlických hor

O pokladech a strašidlech Orlických hor Originální název: O pokladech a strašidlech Orlických hor

Oftis - 2010
ISBN: 978-80-7405-070-1

Oftis (2010) 978-80-7405-070-1 120

Knížka obsahuje třiadvacet pověstí, které se váží k Orlickým horám a kraji pod nimi.V lidovém vyprávění se dochovalo mnoho pověstí, které ještě neznáme.V knize se můžeme dočíst o Hadím králi u obce Plolom nedaleko Olešnice, princezně na Suchém vrchu a porušeném slibu pasáčka Janka, čaroději jménem Vogelhans (Ptačí Jan) žijícím nedaleko Bedřichovky nebo o pokladu ve Špičáku a malém Jáchymovi. Na rozdíl od Jiřího Frýzka, jenž se ve své dříve vydané publikaci "Ze světa pověstí" omezuje pouze na to, co bylo psáno ve starých kronikách, autorka popustila uzdu své představivosti a dochované pověsti zpracovala literárně. Jedním dechem je třeba konstatovat, že se jí to povedlo dokonale a předkládá čtivé texty, v nichž jednotlivé postavy příběhů nám ožívají před očima a jsme přirozeným způsobem vtažení do děje. Pověsti Blanky Jehlíkové lze nesporně zařadit mezi to nejlepší, co v tomhle žánru u nás vyšlo. (Založil/a: xjane)