Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Mezi proudy I: Dvojí dvůr

85%
4 12
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Mezi proudy I: Dvojí dvůr Originální název: Mezi proudy I: Dvojí dvůr
Poprvé vydáno celosvětově: 1887

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1965
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 25x v přečtených
v knihovně 30x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1959)
Práce (1952)
Práce (1949) 400

Třísvazková (Dvojí dvůr, Syn ohnivcům, Do tří hlasů) trilogie Mezi proudy Aloise Jiráska popisuje počátky českého odboje proti německému utlačování za doby krále Václava IV. První svazek „Dvojí dvůr“ (1887) se věnuje zejména sporům mezi dvěma národy. Češi se snaží všemožně domoci svého práva, což se jim nakonec aspoň částečně podaří. Druhá část „Syn ohnivcův“ (1888) přetřásá téma rozpínavosti českých pánů. Ti se snaží podrýt autoritu krále ve svůj vlastní prospěch. Třetí svazek „Do tří hlasů“ (1890) vypráví o nástupu českého lidu do boje a vrcholí dosáhnutím tří hlasů na universitě.
Celou trilogií pak prostupuje problém církve. Je zde popisována špatná morálka vysoko i nízko postavených členů křesťanské církve. Oproti tomu několik dobře smýšlejících Čechů se snaží o nápravu a o prosazení dobrých mravů a českého jazyka.
Autor zde vycházel z doložených historických faktů, nicméně nechal zde prostor také své představivosti. Skutečné postavy (Jan Žižka,Jan Hus, Jan z Jenštejna, král Václav IV., král Zikmund) se prolínají se smyšlenými a do fiktivního příběhu jsou citlivě zasazeny skutečné události. Většina postav, které se v knize objevují, má jasně vyhraněný charakter – buď se jedná o správně smýšlející, pobožné Čechy bojující za svou vlast, řeč a práva nebo o záporné hrdiny, většinou Němce nebo pyšné české pány libující si v moci a penězích. Jen u krále Václava je ukázáno, že kromě kladných vlastností a oddanosti Čechám, má také své velké vady, kterými jsou zejména slabá vůle, neovladatelný temperament a problémy s pitím. (Založil/a: Milena)

(více)  

Štítky

více  
Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Lecter
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 12. 2015, 21:49
A vydala jsem se poprvé po lesích křivoklátských,daleko od domova,v místa pro mě nová,po několik dní utopená v množství popisů a nekonečně dlouhých,ale krásných vět.Kdy vracím se zpátky pro poznání a zároveň mě láká a táhne dál touha rozlišit dva světy,pochopit ty střety,kde především má slovo lid.A v tom počátku fouká vítr,který sílí a stahují se mračna.Před bouří.