Mezi proudy I: Dvojí dvůr

Mezi proudy I: Dvojí dvůr Originální název: Mezi proudy I: Dvojí dvůr
Poprvé vydáno celosvětově: 1887

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1965

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1965)
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1959)
Práce (1952)
Práce (1949) 400

Třísvazková (Dvojí dvůr, Syn ohnivcům, Do tří hlasů) trilogie Mezi proudy Aloise Jiráska popisuje počátky českého odboje proti německému utlačování za doby krále Václava IV. První svazek „Dvojí dvůr“ (1887) se věnuje zejména sporům mezi dvěma národy. Češi se snaží všemožně domoci svého práva, což se jim nakonec aspoň částečně podaří. Druhá část „Syn ohnivcův“ (1888) přetřásá téma rozpínavosti českých pánů. Ti se snaží podrýt autoritu krále ve svůj vlastní prospěch. Třetí svazek „Do tří hlasů“ (1890) vypráví o nástupu českého lidu do boje a vrcholí dosáhnutím tří hlasů na universitě.
Celou trilogií pak prostupuje problém církve. Je zde popisována špatná morálka vysoko i nízko postavených členů křesťanské církve. Oproti tomu několik dobře smýšlejících Čechů se snaží o nápravu a o prosazení dobrých mravů a českého jazyka.
Autor zde vycházel z doložených historických faktů, nicméně nechal zde prostor také své představivosti. Skutečné postavy (Jan Žižka,Jan Hus, Jan z Jenštejna, král Václav IV., král Zikmund) se prolínají se smyšlenými a do fiktivního příběhu jsou citlivě zasazeny skutečné události. Většina postav, které se v knize objevují, má jasně vyhraněný charakter – buď se jedná o správně smýšlející, pobožné Čechy bojující za svou vlast, řeč a práva nebo o záporné hrdiny, většinou Němce nebo pyšné české pány libující si v moci a penězích. Jen u krále Václava je ukázáno, že kromě kladných vlastností a oddanosti Čechám, má také své velké vady, kterými jsou zejména slabá vůle, neovladatelný temperament a problémy s pitím. (Založil/a: Milena)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

Lecter
  28. 12. 2015, 21:49
A vydala jsem se poprvé po lesích křivoklátských,daleko od domova,v místa pro mě nová,po několik dní utopená v množství popisů a nekonečně dlouhých,ale krásných vět.Kdy vracím se zpátky pro poznání a zároveň mě láká a táhne dál touha rozlišit dva světy,pochopit ty střety,kde především má slovo lid.A v tom počátku fouká vítr,který sílí a stahují se mračna.Před bouří.