Frišta

Nakladatelství Lidové noviny - 2014
ISBN: 978-80-7422-359-4

Nakladatelství Lidové noviny (2014) 978-80-7422-359-4 222
Nakladatelství Lidové noviny (2009) 80-7106-792-X 220
Nakladatelství Lidové noviny (2004)

Vyprávění novinářky Petry Procházkové z Afghánistánu po pádu totalitního režimu Talibů je mimořádný zážitek. Příběh ženy napůl Rusky napůl Tádžičky provdané do Afghánistánu je typickým příkladem člověka, který se pokouší ve svém soukromí spojit to, čemu říkáme západní civilizace, s východní kulturou. Není kladná hrdinka v tom pravém smyslu, ani její muž není zloduch, despota a padouch, ani cizinci, kteří zasáhli v dobré víře, ale s přesvědčením, že jen oni jsou nositeli pokroku, do jejich soukromí, nezpůsobili nic úmyslně. Všichni nakonec chtěli pro ty druhé to nejlepší... jen vůbec nechápali, po čem ti druzí opravdu touží. (Založil/a: eurydika)

vladislaus
  21. 12. 2014, 16:37
Já opravdu nechápu ty, kteří z naší evropské kultury odcházejí do islámských oblastí, ať už za láskou, či za vírou, či za bojem. Myslím že bez rozdílu se dočkají rozčarování.
cachanell
  17. 10. 2014, 13:57
Zajímavý reportážní příběh, dobře napsané. Připadá mi, že tato kniha spíš popisuje, nesnaží se hodnotit, odsuzovat jinou kulturu, jinou zvolenou cestu.
Guernica
  3. 2. 2014, 21:12
Skvělé dílo odvážné Petry Procházkové. Už bylo napsáno hodně knih o terorizovaných muslimských ženách a bezpráví, které na nich islámská společnost páchá. Co to zkusit trochu jinak? Petra Procházková rozhodně nic nebagatelizuje, neidealizuje ani neospravedlňuje - pouze nabízí jiný pohled na věc. Jiné neznamená nutně špatné. I když nerozumíme odlišnostem, učme se je respektovat.