Mladý Stalin

Mladý Stalin Originální název: The Young Stalin

BETA Dobrovský - 2009
ISBN: 978-80-7306-374-0

BETA Dobrovský (2009) 978-80-7306-374-0 455

Stalin – stejně jako Hitler – zůstává zosobněním zla, ale také jedním z tvůrců dnešního světa. V jeho poutavém životopisu, který můžeme zároveň směle nazývat strhujícím thrillerem, odhaluje Simon Sebag Montefiore temnou dobrodružnou pouť, která dovedla syna gruzínského ševce na trůn rudého cara.Co Stalina utvářelo? Tento charismatický, ale nebezpečný chlapec se narodil v chudobě, v dětství byl zastrašován, navzdory tomu ve škole vynikal, proslavil se jako romantický básník a studoval na kněze – své poslání však nalezl v roli fanatického revolucionáře. Stal se mistrem bankovních loupeží, vydírání za ochranu, travičství, pirátství a vraždění, ale byl jedinečný – napůl intelektuál a napůl bandita. Kupodivu se také projevil jako skandálně plodný milenec, který za sebou nechával milenky (od školaček po šlechtičny) a nemanželské děti. Krutá genialita tohoto arcispiklence a mistra útěků na Lenina tak zapůsobila, že z něj udělal svého hlavního pobočníka. Stalinovým přirozeným prostředím bylo paranoidní podsvětí terorismu ve stylu Josepha Conrada. Montefiore zde ukazuje, jak vražedné kavkazské banditství a politická zločinnost ve spojení s nelítostnou ideologií předurčilo Stalina k tomu, aby se stal pánem Kremlu a stvořil Sovětský svaz v jeho pokřivené podobě.

sim
  18. 3. 2011, 3:04
Musim říci, že touto knihou jsem natšen. Kniha, která se čte sama,plus člověk se dozví mnoho zajímavých a doposud nepublikovaných informací.Všem vřele doporučuji.