Stalin - Na dvoře rudého cara

Stalin - Na dvoře rudého cara Originální název: Stalin - The Court of the Red Tsar

BETA Dobrovský - 2004
ISBN: 80-7306-160-0

BETA Dobrovský (2004) 80-7306-160-0 757

Ještě padesát let po své smrti zůstává Stalin jedním z tvůrců našeho světa. Spolu s Hitlerem se rozsahem svých zločinů stal jedním ze zosobnění zla. I když toho víme spoustu o Hitlerovi, Stalin a jeho režim si podržují tajemství. V tomto poutavému líčení Stalinova “carského” dvora je živě zobrazen svět strachu a zrad, výsad a zhýralosti, vražd a surovostí, ale i tamější rodinný život.
Kdo vlastně byl ten mládenec z Gruzie, který se vyšvihl až do postavení vládce impéria? Jak vypadal jeho Himmler, Göring či Goebbels? Jakpak tito “bojaři” vládli? Jak se žilo v “horních deseti” rodinách? Simon Sebag Montefiore prozkoumal každý aspekt tohoto politika nejvyšší třídy od jeho tragického manželství a milenek přes jeho posedlost filmem, hudbou a literaturou až po ztotožnění vlastní osoby s cary. Simon Sebag Montefiore nám představuje méně záhadného, zato lidštěji působícího Stalina. Autor mu sice neupírá krutost, ale dodává mu lidštější rozměr, který nás nepřestává fascinovat.