Doppler

Originální název: Doppler

Vakát - 2007
ISBN: 978-80-903815-3-7

Vakát (2007) 978-80-903815-3-7 132

Román Doppler současného norského spisovatele Erlenda Loea má mnoho společného s autorovým průlomovým dílem Naivní. Super (česky 2005). Jeho hlavní hrdina se po zdánlivě bezvýznamné události (pád z kola při jízdě lesem) dostává do hluboké osobní krize, kterou řeší tím, že se zcela stáhne do sebe, opustí ženu a děti a dosavadní pohodlný způsob života a rozhodne se přestěhovat do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli masu. Doppler je tedy román o lidské osamělosti, přechodu od aktivity k pasivitě, soukromém protestu proti společnosti a proti tomu, co se považuje za správné a korektní, proti konzumu a blahobytu. (Založil/a: horkosladka.symfonie)

Erlend Loe Erlend Loe
*24.05.1969

psychoklara
  6. 4. 2016, 11:01
Ačkoliv se Dopllerovo počínání zdá na první pohled bláznivé, v jeho myšlenkových pochodech lze nalézt logiku, která se člověk připomene několikrát denně. Nebuďte pilní, nemá to smysl :).
tom.h
  27. 11. 2016, 10:46
Vtipná, prenikavá kritika konzumného správania ľudí, očami precitnutého otca, zamestnanca, spotrebiteľa a ďalšími spoločenskými rolami ovenčeného chlapíka, ktorý si povedal "Už dosť!". Loe odkúzluje spoločenskú komplexnosť a zdanlivo normálne vzorce správania jednoduchým príbehom a slovníkom, pričom závažnosť situácie pretkáva inteligentným humorom. Kniha sa dá prečítať po ceste vlakom z Bratislavy do Prahy, niekomu poskytne námet na prvotné zamyslenie, inému zamrznutý poloúsmev, pretože snahu po odľahčení sprevádza vedomie, že táto pravda je krutá.
Eventful
  20. 7. 2015, 1:45
K téhle knize jsem zabrousila díky povinné maturitní četbe a rozhodně musím říct, že jsem nelitovala. Super příběh, který mě bavil. Doufám, že se dočkám i nějakého pokračování.
HELDEN
  15. 4. 2013, 15:01
Perfektní knížka od autora, který, i kdyby snad chtěl napsat nějakou slátaninu, bude u mě naplno bodovat! Proč se pachtit za všemi statky, které jsou dnes již nutným standardem, ale při podrobnějším pohledu na věc jsou vlastně naprosto zbytečné? To je to, co knížka a především její hlavní hrdina řeší...