Husitský král I

Státní nakladatelství krásné literatury a umění - 1961

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1961) 462
Melantrich (1952) 469
Melantrich (1950) 472

Husitský král je románové torzo. Přestože chtěl Jirásek podrobně popsat Jiřího z Poděbrad a jeho vládu, vzhledem ke svému vysokému věku a nemoci mu práce nešla tak, jak by si představoval, a nakonec definitivně dílo opustil a již nedokončil. V románu Jirásek bez příkras vylíčil pronásledování a mučení kazatelů nové víry založené na názorech Petra Chelčického – pozdější jednoty bratrské – husitskou vládou v čele s husitským králem Jiříkem z Poděbrad. Jako opravdovému demokratovi mu vadila – tak jako v předchozích románech na katolické církvi – snaha husitské vlády potlačovat jiné než husitské vyznání. Tak jako v dramatu Jan Hus vylíčil Jirásek tlak katolické církve na Husa, aby odvolal, v Husitském králi syrově popsal husity vynucené odvolání zastánců názorů Petra Chelčického. (Založil/a: Milena)

Alois Jirásek Alois Jirásek
*23.08.1851 - †12.03.1930

dejw
  18. 7. 2015, 0:01
Další Jiráskův román, který se mi moc líbil - dojemný příběh studenta Petra a Noemy na pozadí historických událostí. Se zájmem jsem také sledoval utrpení bratří rodící se Jednoty bratrské a zpupné jednání tzv. "svatého otce" vůči Českému království a králi Jiříkovi.