Samuraj

Samuraj Originální název: Samurai

Metafora - 2006
ISBN: 80-7359-081-6

Metafora (2006) 80-7359-081-6 256

Příběh vznešených japonských válečníků.

Názorný průvodce dobrodružným světem samurajů, nejslavnějších japonských bojovníků, který vás provede dávnými bitvami, seznámí s bojovou strategií, zvyky a rituály. Prohlédnete si zbroj a výzbroj z nejrůznějších historických období - samozřejmě včetně legendárních samurajských mečů. Dozvíte se, čím tehdejší válečníci žili, čemu věřili, jak přemýšleli a co si oblékali. Jednotlivé průhledné listy vám umožní "obléknout" si svého samuraje od spodního oblečení přes vrchní oděv až po poslední součástku zbroje. (Založil/a: xjane)

Gallienus
  4. 6. 2016, 19:40
Stephen Turnbull je můj oblíbený autor a jeho knihy mě zatím nikdy nezklamali, ale u této práce mě mrzelo to zbytečné moralizování ohledně chování samurajů, respektive ašigaru během Imdžinské války. Stačilo to v knize zmínit jednou, ne se k tomu stále vracet... Ono to sbírání hlav jako trofejí totiž nebyla pouze japonská doména, stejně tak to dělali Keltové, Germáni, Římané..., a to řezání nosů bylo čistě jen z logistických důvodů, přeci jen bylo jednoduší přepravit tisíce nosů, než-li hlav.
Hidejošiho nedůvěra ve své polní velitele, vedla k nutnosti předkládání důkazů o počtu mrtvých nepřátel a vše se velmi pečlivě zapisovalo, neposkytnutí trofejí (tzn. důkazů) by mohlo mít pro kteréhokoliv generála velmi fatální následky, vzhledem ke stupňující se iracionalitě, kterou Kampaku trpěl. To, že velká část nosů patřila civilistům, byl bohužel smutný fakt, ale také důsledek gerilové války, kterou Korejci proti samurajům vedli. Ti bez uzardění zas Japoncům nechali řezat uši a posílali je na dvůr krále Seonjo, zvláštní, že tohle autorovi nevadilo a zmíní to pouze jednou a jakoby na okraj.
Imdžinská kampaň patřila mezi jednu z nejkrutějších a nejtvrdších, žádná ze stran si absolutně nebrala servítky a tehdejší chování všech tří aktérů (Mingové, během války nebudou vždy jednat jako spojenci a jejich vojáci povraždí tisíce korejských civilistů) by se mohlo označit za zločinné, ale přesto nijak zvláště nevybočovala co se krutosti týká z kontextu doby.
Následná invaze Mandžu do Koreje o ccr. 40let později se jí v krutosti více než vyrovná.
Kniha je jinak nesmírně zajímavá a čtivá, jsem rád, že jsem si mohl přečíst.