Trispras

Trispras Originální název: Trispras

G plus G - 2006
ISBN: 80-86103-94-3

G plus G (2006) 80-86103-94-3 98

Povídky a vzpomínková vyprávění Gejzy Horvátha jsou plné humoru, moudrosti a nostalgie po zaniklé romské pospolitosti. Autor v nich vzpomíná na dětství prožité na Slovensku v romské osadě. S nadsázkou a humorem líčí soužití Romů a gádžů, které bylo charakteristické nejen pro tento region. Slovem oživuje své prarodiče, kamarády, kumpány, lásky i rázovité postavičky, které se mu nesmazatelně vryly paměti. Autorovým cílem bylo nejen pobavit, ale také zachytit obraz tradičního života komunity, vnitřních pravidel a nepsaných zákonů: „Už nikdy se nevrátí kouzelná atmosféra a krásné dny Vánoc a Velikonoc v romské osadě. Ve městě to tak není, město nás rozdělilo, každý bydlí zvlášť.“
Autor vypravuje příběhy veselé i truchlivé, jak je zažil či zaslechl na cestě životem doslova od dětství až po dědství. Číst Gejzu Horváta je jako loknout si doma pálené kořalky. Je ostrá, syrová, hořká, ale píše... (Založil/a: xjane)

Gejza Horváth Gejza Horváth
*??.??.1948