Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou

Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou Originální název: Uľiľom tel bachtaľi čercheň

Triáda - 2010
ISBN: 978-80-87256-20-6

Triáda (2010) 978-80-87256-20-6 280
Triáda (2002)
Triáda (1997)

"Její jméno působilo jako hvězda naděje, která vyvede romský lid z bludného kruhu nepochopení mezi Romy a gádži. Elena Lacková (* 22. března 1921 ve Veľkém Šariši - 1. 1. 2003 v Košicích) napsala první romskou hru, nacvičila ji se svými příbuznými v chatrči cikánské osady; psalo se o ní s obdivem v novinách, pozdvihla romipen z bláta ignorantského opovržení... Znovu jsem začala za Ilonou jezdit v roce 1976... A Ilona vyprávěla. Vyprávěla věci, o kterých nemluvila, když byl její muž naživu. Nic špatného - pouze uvolněné zvažování a hodnocení vlastního života. Bylo to fantastické a já začala natáčet. Natáčely jsme celé dlouhé večery, týden, deset dní, po celou dobu, co jsem u ní bydlela... Ilonina životopisná a zároveň etnologicky nesmírně zajímavá vyprávění jsem jezdila natáčet několikrát za rok po dobu osmi let. Průběžně jsem je přepisovala z magnetofonu a narůstaly mi stránky a posléze i fascikly romských textů. Při přepisování jsem znovuprožívala trans jako při Ilonině vyprávění. Zároveň jsem čím dále tím více pociťovala, že se nesmírně proviním na Iloně, na Romech i na Neromech, pokud její výpověď nesdělím dál." (Z předmluvy Mileny Hübschmannové.) Životopisná mozaika z prostředí romské menšiny. Vyprávění s fantaskními prvky, ale také výpověď ženy, která prožila dvě totality a zápasí o svou tradiční víru. (Založil/a: xjane)

Elena Lacková Elena Lacková
*22.03.1921 - †01.01.2003

Aredhel
  28. 4. 2012, 22:27
Krásná knížka velmi realisticky a bez příkras popisuje život v romských osadách před válkou i po. Několik osad jsem navštívila, a divila jsem se, kolik věcí v knížce popisovaných přetrvalo do současnosti.