Originální název: Charlie and the Chocolate Factory

ISBN: 978-80-242-5505-7

Knižní klub (2016) 978-80-242-5505-7 208
Academia (2006) 80-200-1016-5 146
Academia (2002)

Karlík pochází z chudé rodiny, žije se svými rodiči a všemi prarodiči. Má rád čokoládu z Čokoládovny pana Willyho Wonky. Jednoho dne vyhraje zlatý kupón, a může se tak podívat na exkurzi do čokoládovny, stejně jako 4 další děti. V továrně na čokoládu prožívá neuvěřitelné věci! (Založil/a: jufonka)

Anael
  1. 9. 2012, 1:46
Milá knížka, která pobaví děti i dospělé. Cukrovinkový svět vás zavede do říše nejtajnějších dětských představ. Mě kniha nadchla, stejně tak jako film.
soniaf
  27. 8. 2011, 21:14
Bohužel nemám jiné srovnání, protože tohle je první knížka, kterou jsem od autora četla, ale přišla mi naprosto skvělá. Nádherná pohádka pro děti, kde všechno dobře dopadne nejenom s Karlíkem, ale i s jeho uboze chudou rodinou.
Navíc jsou v knize tak barvité popisy čokoládových i jiných sladkostí, že to člověka nutí si je představovat a jinak než s čokoládou v ruce se snad ani nedá číst. :-)) Film není tak dobrý jako kniha, přesto se ale počítá mezi ty lepší filmové verze knih a J. Depp je prostě celý W. Wonka.
Tojaheva
  7. 10. 2014, 10:12
Skromný Karlík, který touží po tabulce čokolády. Skvělý děda, který touží podívat se do Čokoládovny pana Wonky. Krásný příběh, který nás zavede do světa plného sladkostí.
teite
  10. 8. 2016, 7:48
Nádherná kniha, která pro mne v mnohém předčí film, byť jej považuji za mimořádně zdařilý. V knize totiž chybí ten "americký závěr", bez nějž by se film zřejmě neobešel, ale já dost dobře ano. Děti vždycky při předčítání poslouchají, ani nedutají, a neustále škemrají o další kapitolu.
Ramirez85
  5. 12. 2014, 18:42
Knížka přeci jen cílí především na dětského čtenáře, a tak mně už přijde v několika pasážích poněkud infantilní, ale být dítkem sotva školou povinným, přečetl bych jí asi tak rychle, jako bych zblajzl tabulku čokolády (a ani by nemusela být od pana Wonky). Mnohem lepší než Burtonova filmová verze (i když ten se, pro mě až překvapivě, držel předlohy vskutku věrně). Každopádně nejlepší chvíle přicházejí s Wonkovým popichováním na nezdárné děti a na jejich ještě nezdárnější rodiče. Milá knížka, při jejímž čtení na tu čokoládu chuť prostě dostanete, i kdyby jste nechtěli ;-)
domingo
  6. 3. 2010, 15:06
Jedna z těch slabších Dahlových knih, pohříchu možná vůbec nejznámější (spolu s Matyldou). Každopádně je knižní závěr notoricky známého příběhu zpracován daleko lépe než pseudomoralistický konec filmu. A jako kniha pro děti, která vkusnou a vtipnou formou přibližuje základní morální zásady a hodnoty, je to dobré dost. (3/5)
antoniana
  18. 9. 2014, 9:46
Moc milá knížečka, kupodivu jsem při jejím čtení neměla chuť na sladké. Dříve jsem viděla stejnojmenný film Tima Burtona, který ovlivnil mé vnímání děje a postav po vizuální stránce. Karlík se čte velmi dobře, děj má spád, Dahl tak trochu odbyl popisy a charakteristiku postav, což se dá ale pochopit, jelikož kniha je primárně určena dětem.
Daniel_852
  23. 9. 2016, 15:10
Četl jsem to první dětem, těm se to překvapivě nelíbilo. To mě překvapilo, ani ve snu by mě nenapadlo, že je nezaujme svět cukrovinek.
Ale mně se to celkem líbilo, (tak na čtyři hvězdy)
Proto jen tři hvězdy.
Claire27
  25. 6. 2016, 17:45
Hezké počtení nejen pro milovníky sladkých pochutin :). Knížka vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé, avšak film s Johnym Deppem si mě získal o něco více. Knížku si už asi nikdy nepřečtu, ale i tak je moc hezká a oceňuji autorovu bohatou fantazii.
moonchild
  21. 10. 2013, 12:58
Skvělá kniha o klukovi co se dostane do čokoládovny.Geniální je i sfilmované zpracování s J.Deppem..
honzik10
  11. 5. 2013, 16:32
Tahle nádherná knížka se mi moc líbila. Krásný příběh přesně podle filmu, to bylo nej. Krása,krása,krása. Nic jiného se říct nedá. K tomu hezky namalované obrázky.
spookee
  17. 11. 2012, 14:26
Celou dobu při čtení vidím barevné postavičky Tima Burtona. Filmový Karlík je pro mě prostě nepřekonatelný, jedinečný, barevný, slaďoučký a zábavný. Knížka se čte rychle. Je na mě až moc stručná a přímočará, ale předpokládám, že byla původně zamýšlena dětem. My, nároční čtenáři, tam postrádáme tu naši výplň. Ale aspoň je to něco jiného :)
Václav Werner
  2. 2. 2016, 17:23
Toto je první kniha, kterou jsem si od Roalda Dahla přečetl. Později jsem si ji i koupil. Škoda, že v češtině nevyšel i skleněný výtah.
Janiska
  19. 5. 2010, 15:25
Ano, opravdu milá knížečka, útlá a čte se dobře. Ty morální ponaučení z ní jen čiší a to je nakonec i dobře. Líbí se mi i slovíčkaření, některá větná spojení a hlavně Willyho hlášky, ty jsou opravdu kouzelné :-) stojí za to, si tuto knížku přečíst.
Alois
  15. 10. 2013, 22:52
Humorná knížka, která pobaví jak děti, tak dospělé. Film natočený podle knihy je jeden z mála filmů, které jsou stejně dobré jako knižní předloha.
zichisek
  12. 10. 2011, 14:04
Tito knihu jsem četla až pozdě a až po shlédnutí filmu.Přesto se mi velmi líbila.Jen jsem ji už asi neuměla číst dětskýma očima.Přesto jsem si v ní našla "to svoje" a určitě bych ji doporučila.
Lucka Ďorďová
  17. 10. 2016, 23:10
V porovnání s jinými Dahlovými knihami je tato kniha poněkud slabší. A slabší mi přijde, bohužel, i v porovnání s filmovým zpracováním Tima Burtona. Je dost možné, že jsem byla ovlivněna tím, že už nejsem dítě a film jsem viděla o mnoho dřív než jsem četla knihu, ale po přečtení jsem byla dost zklamaná. Přídavek o životě Willyho Wonky mi v knize chyběl. Vlastně jakékoli vysvětlení, proč je Wonka takový podivín jaký je.
Kdybych neměla toto srovnání, pravděpodobně bych knihu hodnotila lépe, nese v sobě krásné poselství a poučení pro děti i dospělé.
Janča Heckelová
  19. 5. 2016, 10:33
Knižku jsem četla s dcerou po večerech. Je hezká, čtivá... Ale v tomhle případě mám raději filmové zpracování ( a za to může Johny Deep)
Terryinka
  3. 5. 2014, 7:18
Kniha mého dětství. Stejně poutavá a přeslazená jako film, který byl podle knihy natočen. Rozhodně pobaví a zlepší náladu :)
Rigmor
  2. 8. 2012, 16:24
Pro mě je to jedna z nejlepších knih vůbec. Ve zfilmované verzi preferuji raději Gene Wildera než Deppa.
Nefertiti
  20. 6. 2012, 13:40
Jelikož jsem nejdřív viděla film a pak četla knížku, tak jsem byla trochu zklamaná. Ale až syn povyroste, tak mu ji určitě přečtu a teprve potom pustím film - J. Depp jako Willy Wonka je totiž naprosto dokonalý:)Knížka se čte lehce a opravdu se u ní sbíhají sliny ;)
Bogu55
  30. 8. 2011, 19:13
Moc pěkná, milá knížka pro děti i pro dospělé. Přidávám se k těm, co píší, že je před jejím čtením nutno nakoupit sladkosti, jinak budete při popisu dobrůtek pana Wonky neskutečně trpět. Kdo by odolal jedlým fondánovým polštářkům, medosladké rajské pochoutce, cucací tužce s cukrovou polevou a dalším pochoutkám? Přála jsem si být jedním z těch šťastlivců, co měli možnost si celou továrnu prohlédnout. A také mě neskutečně štvali ti 4 nevychovanci, čímž se dostávám k další věci, a to, že autor knihy lehce poukázal na to, co může mít za následek přehnaná "svoboda" dětí a benevolence rodičů, avšak vtipnou formou. Již dříve jsem měla možnost zhlédnout film a ten se mi také velice líbil, role pro J. Deppa jako ušitá na míru:).
Ů
  9. 4. 2011, 21:37
Příběh vás vtáhne natolik, že ji přečtete jedním dechem. Sliny se vám budou sbíhat při každém dalším slově, které přečtete. Ta kniha je vynikající, ani Tim Burton ji neumí tak krásně vybarvit ve svém filmovém zpracování. (Doporučuji si nakoupit sladkosti, při četbě je budete potřebovat. :) )
peta.kasova
  5. 10. 2010, 12:12
Krásná knížka pro děti, která pobaví i hravé dospělé. Svět je v ní jednoduchý, děti i dospělí se dělí prostě na zlé/zlobivé a dobré/hodné. Dahlova fantazie je téměř bez hranic, pokaždé žasnu, co se v jeho hlavě dokáže zrodit. Osobně mám ale raději třeba MHO (v jiném vydání ObrDobr)