Ender ve vyhnanství

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Laser-books - 2010
ISBN: 978-80-7193-311-3

Laser-books (2010) 978-80-7193-311-3 344

Enderův cyklus patří k nejpopulárnějším ságám žánru SF. Jednotlivé tituly získaly ceny Hugo a Nebula a vycházejí už dlouhá léta v mnoha jazycích.
Určitě si stejně jako mnozí kladete otázku, co se s Enderem dělo po skončení války s termiťany a před tím, než doletěl na Lusitanii. Nyní máte jedinečnou možnost se to dozvědět - přichází Cardovo nové dílo, pokračování Enderovy hry: Ender ve vyhnanství.
Zpočátku Ender věří, že by se mohl vrátit na Zemi tak rychle, jak to bude možné. Ale už skoro rok je situace klidná, a Ender přesto zůstává na Erótu. A navíc je přijat plán, jak ho na Zemi vůbec neposlat, protože je užitečnější jako jméno a příběh, než by mohl být jako nevhodná osoba z masa a krve.
Na konci Enderovy hry Andrew Wiggin - známější spíše jako Ender - zjistí, že nemůže žít na Zemi. Stal se více než jen chlapcem, který vyhrál hru: je zachránce Země, hrdina, vojenský génius, o jehož loajalitu a služby by se rád ucházel každý národ.
Má na vybranou - buď žít pod Hegemonovou kontrolou jako figurka v bratrových politických hrách, nebo se může připojit k posádce kolonizační lodi a odletět, aby se usadil na jednom z mnoha nových světů, získaných ve válce.

janeicka
  11. 1. 2014, 15:48
Nějaký čas mi sice trvalo se do knihy začíst, ale pak mě opět Enderův svět naprosto pohltil, vždy jsem se těšila na začátek každé kapitoly uvozený emaily hlavních protagonistů :-) Kolonizace planet termiťanů byla velmi dobře vykreslená - losování o plodné ženy nebo krmení larvy velmi podnětné. Opět hodnotím nejvyšším počtem a jsem zvědavá na další díly cyklu.
Balu
  26. 10. 2015, 17:29
Po poněkud náročnějších dílech Enderovy série (jmenovitě Xenocidě a Dětech ducha) jsem byl k tomuto zprvu docela skeptický, ale kniha mě příjemně překvapila. Začíná přesně tam, kde Enderova hra končí (poslední kapitolu nebo dvě nepočítaje) a pokrývá první Enderovy výpravy mezi vznikajícími koloniemi. Co se celkového dojmu týče, zařadil bych knihu hned za nedostižný první díl, a třeba pro mě je daleko stravitelnější i než všemi vychvalovaný Mluvčí.
Methat
  9. 6. 2015, 12:56
Druhý diel Enderovského sveta, ktorý bol napísaný ako posledný, nie je len o Enderovi. Do popredia sa dostanú aj vedľajšie postavy, predovšetkým Valentina, Peter, Hyrum (len okrajovo) Dorabella a jej dcéra Alessandra (ktoré krásne a nenápadne vstúpia do hlavného deja), a ďalšie. Kniha sa veľmi dobre číta aj preto, lebo Card je veľmi skúsený spisovateľ. Nejaké nezrovnalosti ohľadne poslednej kapitoly z Enderovej hry vysvetlil na konci knihy. Nepáčilo sa mi, že autor začal skloňovať meno Valentiny, no v Enderovej hre mala stále meno - Valentine.

V knihe dej odsýpa pomaly, každá kapitola začína dopisom(elektronickým), čo sa mi veľmi páčilo. Mal som tak pocit, že postavy len nehrajú svoj part, ale aj žijú a bavia sa s ostatnými o veciach (filozofických). Ako som už napísal, dej ide vláčnym tempom, čo ale nevadí, pretože Card to napísal s umom a číta sa to fantasticky. Vôbec ma kniha nenudila, aj keď akcie tu moc nenájdete. Dej je skôr zameraný na vývoj postáv, filozofovanie, premýšlanie, či to je zlé, čo si myslí a tak. Ender to zas všetkým natrie a ukáže svoj talent. Klasika... :-)
... o tejto knihe by som mohol písať donekonečna, no nechce sa mi. Bude vám musieť postačiť taký malý výcuc... :-)

"Už ti někdo někdy řekl, že když se usměješ, dokázal bys tím roztavit ocel?"
"To není dobrá vlastnost v kosmické lodi. Budu se usmívat míň." - Ender v rozhovore s Valentinou
velkyrobik
  23. 6. 2014, 21:53
Představí se nám mezihvězdné lety, jejich neúprosné následky na plynutí času. Proces kolonizace planet je popsán hezky, včetně její teraformace. Byrokratická válka mezi kapitánem lodi a guvernérem kolonie je působivá a poučná.
Myškin
  5. 7. 2014, 18:24
Druhý díl (i když ne vydaný jako druhý) byl pro mne vcelku zklamáním. Podobně jako u Duny je pokračování skvělého příběhu vedené v duchu potýkání se s následky prvního dílu. Ale zas tak špatné, abych hladově nesháněl další díly, to není =).