Pátý rozměr

Pátý rozměr Originální název: Pátý rozměr

Kniha Zlín - 2009
ISBN: 978-80-87162-44-6

Kniha Zlín (2009) 978-80-87162-44-6 290

Spisovatel Martin Vopěnka nezapře své původní vzdělání fyzika a matematika. Geografické reálie románu má detailně autentické, kauzální vztahy nevytváří nahodile. Zvláště v jeho objevné teorii podstaty našeho života se zúročil jeho silný intelektuální potenciál. Román Pátý rozměr je tedy vyvrcholením spojení Vopěnkova originálního intelektu vědce a dlouholeté literární zkušenosti spisovatele.

Falbala
  7. 4. 2012, 10:11
Zkrachovalý podnikatel si chce vydělat v experimentu, kdy pozoruje sám sebe na odlehlém místě bez lidí. S sebou si smí vzít jen jednu knihu - o černých dírách a vesmíru. Autor se na základě autobiografických zážitků snaží (opravdu jen velmi subjektivně a krajně neuměle snaží) zprostředkovat čtenáři svůj dojem ze samoty a rozjímání, což prokládá zdlouhavými pasážemi o fungování vesmíru apod. Kniha je většinou k ukousání nudná a prodchnutá úpornou snahou o originalitu a jakousi všehochuť. Připomíná to vaření pejska a kočičky ve stylu "prsknu tam prostě všechno, abych se zalíbil co nejširšímu publiku" - příšerné sebezpytování a "rochnění se" ve svých sebemenších citečcích, patos odkapává z knihy v kvantech, podivná zápletka s vraždou, podezřelým, nepravděpodobným a nevysvětleným experimentem, zoufalá snaha o originalitu a intelektuálnost, která se snoubí s chatrným a školácky jednoduchým lexikem. Čekala jsem, kdy přijde ten okamžik, kdy se vše spojí dohromady a příběh nabyde nějaké jednoty, smyslu a poslání - hodnot, pro které ho vychvalova média - a čekala jsem marně. Naopak jsem se dočkala dalších a dalších neuvěřitelných přísad - mužské homosexuality, životní frustrace, tajemna a jasnovidectví, sebezpytného filozofování. V některých místech textu nelze upřít rychlost a údernost. Několik zajímavých momentů a myšlenek, ale celkově pro mě nesourodá a rozplizlá všehochuť. Možná tu nějaký čtenář objeví vyšší hodnoty, krásy vesmíru a teorie relativity a já mu to prostě a jednoduše přeji, ale můj šálek kávy tento literární počit skutečně není.