Podtitul: život pod závojem

Originální název: Princess. A True Story of Life Behind the Veil in Saudi Arabia

Ivo Železný - 2002
ISBN: 80-240-1694-X

Ivo Železný (2002) 80-240-1694-X 233
Premiéra (1993) 80-85479-17-6 240

Pohnutý román, který vypráví o život saúdskoarabské princezny Sultany, členky bohaté královské rodiny domu Al-Saúdů. V šestnácti letech byla Sultana provdána za svého bratrance, osmadvacetiletého Karíma. Jejich manželství bylo šťastné, zplodili spolu jednoho syna a dvě dcery, ale poté, co Sultana onemocněla rakovinou prsu, byla nucena podstoupit sterilizaci. V důsledku toho se Karím rozhodl znovu se oženit, s čímž Sultana nesouhlasila a s dětmi odjela ze země. Když je Karím po půl roce vystopoval, přiměl je k návratu. Žádnou druhou ženu si pak už nevzal, přestože už jeho manželství se Sultanou nebylo jako dřív. Ustálili se na vztahu, který spojoval zvyk a láska k dětem.

Sultana je žena narozená do bájného bohatství. Má čtyři sídla na třech kontinentech, soukromé letadlo, klenoty a spoustu přepychových šatů od nejlepších světových návrhářů. Ve skutečnosti však žije v pozlacené kleci. Nemá svobodu, nemá právo rozhodovat o svém životě, nemá žádnou cenu. Skrytá pod černým závojem je vězněm, zajatá svým otcem, manželem, dětmi a zemí. Kvůli svým dcerám se rozhodla riskovat smrt anebo přinejmenším doživotní vězení a promluvit o životě žen ve své zemi, kde svoboda projevuje trestána ztrátou života a kde největší váhu mají peníze, sex a moc.

Příběh je pravdivý. Šokující lidské tragédie zde popsané jsou skutečné. Jména jsou samozřejmě pozměněna, aby nedošlo k narušení soukromí dotyčných osob. (Založil/a: alyssa18)

alyssa18
  27. 8. 2010, 11:37
Sultána celý život bojovala za práva saúdskoarábských žen. Nemohou chodit bez závoje, nemohou řídit automobil, pracovat, svobodně cestovat, nemohou svědčit v trestním řízení. Jejich povinností je být manželovi kdykoli o vůli, musí se podřídit jeho rozkazům, musí si vzít toho, koho jim určí rodina či otec, nemají právo na vzdělání, mohou jen citovat Korán. Přestože bylo velmi poučné poznat kulturu jiné země a způsob života tamních obyvatel, byla jsem velmi šokovaná tím, v jakém utiskování a zneužívání musí saúdskoarábské ženy žít. Patří jim proto můj obdiv.
veronica 01
  27. 12. 2011, 19:39
Nevím proč, ale když jsem si tuhle knihu kupovala, tak jsem od toho čekala opravdu o hodně víc. Ano, i tohle je sice opravdu velká lidská tragédie, ale na můj vkus to bylo málo čtivé a některé pasáže mi přišly docela nezajímavé i když se jinak o tyto příběhy zajímám.
tlachalek
  5. 8. 2013, 12:29
Pokud je tato kniha skutečně tou, kterou jsem před lety četla, pak jde o zdařilé dílo, které ve mně zanechalo mnoho negativních emocí na dlouhou dobu. Kniha byla čtivá, ale občas jsem měla problém ji dočíst, zvláště po přečtení některých skutečností.
Mojeknihy
  13. 6. 2013, 13:46
Kniha vyšla také pod názvem: Princezna Sultána, život pod závojem.
..................................................................