Studie v šarlatové; Podpis čtyř

Studie v šarlatové;  Podpis čtyř Originální název: A Study in Scarlet. The Sign of Four

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-480-5

Jota (2007) 978-80-7217-480-5 232
Jota (1997)

Příběhy Sherlocka Holmese 1

Letos je tomu již 120 let, kdy do mlhavých ulic viktoriánského Londýna a ponurých blat zapadlých hrabství vykročil muž, který věru neměl "ani špinavé ruce, ani strach", doprovázen svým přítelem, jemuž vděčíme za svědectví o jejich dobrodružstvích. Sherlock Holmes a dr. Watson. Právě se seznámili (v příběhu Studie v šarlatové, knižní vydání 1887), podivínský génius a sportsman a veterán britské afgánské války, aby pomáhali pravdě a spravedlnosti, někdy tak těžkopádné. Dr. Watson ještě netušil, do jak zvláštního, groteskního světa plného záhad vstupuje. Díky jeho zápiskům jej můžeme následovat. V tomto svazku odhalíme ještě tajemství Podpisu čtyř (knižně 1890), v dalších se seznámíme se všemi Příběhy Sherlocka Holmese, jak je Doyle napsal, i s některými jeho následovníky. Rozšiřuje se tak původní soubor, který v první půli sedmdesátých let připravil Jan Zábrana.
Do té doby žil Holmes ve vědomí našich čtenářů jako sice známá, ale málem mytická postava, neboť až na několik výjimek se s ním nebylo možno v Čechách seznámit. A tak názor, že jde už jen o naivní antikvitu, plynul vlastně z neznalosti. Tehdy, jako může zaznít i dnes, protože se proti této ignoranci nedělalo téměř nic opět další čtvrtstoletí až po naše dny. Neopodstatněné je také tvrzení, že z knih o Holmesovi přežilo jen několik. Je tomu právě naopak. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

V originále vyšly Studie v šarlatové poprvé v roce 1887 a Podpis čtyř poprvé v roce 1890.

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

Bastet
  6. 10. 2011, 18:31
Studie v šarlatové: pro mě velké překvapení. Ačkoliv jsem od útlého dětství fanoušek Sherlocka Holmese (bohužel je v TV), tak tento případ a hlavně seznámení Sherlocka s Watsnem jsem neznala. Rozhodně to ale byla jízda a moc příjemná.

Podpis čtyř patří k těm méně oblíbeným (pro mě) případům, ale i tak je to dobré čtení. Pokaždé mě dostává na začátku Sherlock v opiovém opojení a zaláskovaný Watson.

Vera Silent
  28. 5. 2011, 15:18
V tomto pribehu se Dr. Watson teprve pozna Sherlocka a je vtipne sledovat, jak mu jeho novy spolubydlici pripada podivinsky a jak si na nej teprve zvyka. To, ze pribeh je skutecne dobre promysleny, srdceryvny a budi dojem toho, ze na to by clovek bez genia Sherlocka nikdy neprisel, to je snad jasne.
alenka666
  22. 9. 2011, 10:02
Moje první seznámení s Sherlockem. Dodnes si pamatuju jak mě udivovalo, jeho deduktivní myšlení. Tohle je potom dobře rozvedeno i v jiných knížkách. Myslím že studie v šarlatové je skvělá kniha. promyšleně popisná avšak ne nudná.