Lidé z rodu Nire

Lidé z rodu Nire
Originální název: Nireke no hitobito

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1988

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1988) 566

Děj románu je umístěn převážně do prostředí velké tokijské nemocnice. Na osudech řady svérázných postav autor zachycuje společenský a politický vývoj Japonska od počátku století do konce druhé světové války.
Díl první spadá do doby počátečního vzmachu novodobé japonské buržoazie, jejímž představitelem je Kiičiró Nire, primář a majitel psychiatrické nemocnice. Na postavách Kiičiróa, jeho ženy a starších dcer autor postihuje zálibu zbohatlíků v nápodobě aristokratických způsobů i v bezduchém uctívání všeho, co pochází z ciziny. Ve svérázném, uzavřeném světe nemocnice se odehrávají komické i tragické osudy jak členů rodiny, tak i nejrůznějších zaměstnanců.
Ve druhém díle, v němž se dostává do popředí druhá a třetí generace Nireů, se prohlubuje krize rodiny, spojená s úpadkem dříve prosperující nemocnice. Ve vnitropolitické situaci se objevují příznaky šířícího se militarismu, vedoucího k přepadu Pearl Harboru a k válce v Tichomoří.
Třetí díl pak sleduje příběhy nejmladší generace, která je postižena odchodem na frontu, totálním nasazením v továrnách, smrtí přátel i celkovou ztrátou mládí. Po závěrečné porážce militaristického Japonska jsou všichni ve stavu bezmocné otupělosti s výjimkou nejstarší primářovy dcery, která jediná je připravena dál zarputile bojovat za udržení rodinných tradic. (Založil/a: tynuska37)

Morio Kita Morio Kita
*01.05.1927

Ariko
  13. 9. 2014, 18:11
Kniha se mi moc líbila. Je o živoě a ne o smyšlenkách. O krutosti války i o nezlomnosti lidského pokolení. Doporučila jsem jí své velmi čtenářsky založené babičce, ale ta mi jí vrátila a říká mi: "Verunko, ale vždyt ono to vůbec nedopadlo dobře!!" Chudinka, asi čekala oddechové čtivo a ne takovou sortu dramatu
Erestor
  2. 11. 2011, 11:56
Kniha která mi nyní leží nastole ,doufám že ji dočtu ted sem před vypuknutím 2sv války ,ale ke knize od začatku se m ji četl bez ,nějakých nudných oasáží ,lehkost ,humor a opravdu vykreslené charaktery postav té rodiny ,sou knihy kde je jen dvě tři hlavnách postav ,tady jich sou desitky :Dprostě někdo hraje roli zemře a na jeho mistě začne hrát syn nebo vniuk :Dprostě ,krása v té dřive nepoznané rozprostřenosti díla která pokrývá život i historii v Japonsku několika generací