Neurozená

Neurozená Originální název: The Commoner

Víkend - 2010
ISBN: 978-80-7222-684-9

Víkend (2010) 978-80-7222-684-9 301

Může neurozená dívka usednout na císařský trůn? Haruko vyrůstala jako každá jiná japonská dívka své doby. Ctila tradice i rodinu, ale také věděla, že ji rodiče nebudou nutit násilím do sňatku s někým, koho by nemilovala. A pak poznala japonského korunního prince a za dědice Chryzantémového trůnu se provdala. Je první neurozenou ženou, která do této záhadné a takřka hermeticky uzavřené nejdéle vládnoucí monarchie světa proniká. Sňatek s princem může být jako splněný sen, ale skutečnost bývá jiná. Zejména u japonského císařského dvora, kde i dvorní dáma má větší slovo než nová korunní princezna neurozeného původu. Haruko protrpěla dlouhá leta, než našla své pevné místo ve světě a získala si dostatečnou úctu. Příběh Johna Burnhama Schwartze čerpá částečně ze skutečnosti. Není to jen vylíčení života dívky, která dosedla na trůn po boku císaře. Je to příběh o střetu tradic a moderní doby, rituálů a běžného života. Příběh touhy prožít normální život. Příběh, který upoutá od první stránky až do překvapivého konce. (Založil/a: eleonen)

John Burnham Schwartz John Burnham Schwartz
*??.??.1965

Gallienus
  18. 10. 2016, 16:59
Obsahuje spoiler spoiler Stát se princeznou je sen mnoha mladých dívek, sen se však občas může změnit v realitu a ta posléze v noční můru... Hlavní hrdinka Haruko nikdy nesnila o tom, že se stane princeznou, vlastně o to v zásadě ani nestála, neměla však na výběr. Palác a prostředí císařské rodiny se pro ni tak změní ve zlatou klec, která Haruko přivede ke psychickému zhroucení.
Byť je příběh autorova fabulace, má reálný základ a velmi dobře se čte, kniha není nějak napínavá, nedočkáme se zde žádných velkých překvapení, děj plyne velmi pozvolna..., dokáže však zaujmout. Mě osobně zaujal natolik, že jsem si přečetl několik článků o císařské rodině a podobnost s knihou je velká.