Originální název: The Demolished Man

Laser-books - 2009
ISBN: 978-80-7193-289-5

Laser-books (2009) 978-80-7193-289-5 256
Laser-books (1998) 80-7193-044-X 263

Na počátku dvacátého čtvrtého století kontrolují veškerou zločinnost telepaté. Jsou schopni zachytit jakýkoli zločin dříve, než se stane. Vražda je prakticky nemožná. Přesto se jeden muž k tomuto činu odhodlá. Psychotický obchodní magnát vymyslel nepřekonatelné schéma na zničení konkurenční společnosti. Podaří se mu spáchat zločin a vyhnout se trestu v době, kdy je něco takového nemyslitelné či dokonce nemožné?
Román Alfreda Bestera je vůbec prvním dílem odměněným cenou Hugo a dodnes si uchoval snad všechny klady, které ho k této poctě předurčily. Originální vize s překvapivou pointou a na svou dobu nebývale propracovanou psychologií postav je vrcholem žánru science fiction. Příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti je nezapomenutelný, i když od jeho vzniku uběhlo více než půl století. (Založil/a: malc8k)

Alfred Bester Alfred Bester
*18.12.1913 - †30.09.1987

erteple
  29. 2. 2016, 9:52
Přiznám se, že už je to déle, co jsem knihu četl. Pamatuji si, že se mi líbila, protože mi sedla do momentální chuti, hodně rozebírala psychologii postavy (takže jakkoliv se motiv zdá být nesmyslný, nakonec mu věříte stejně, jako Huxleyho Bernardovi v Brave New World) a měla zajímavý, celkem překvapivý konec. Jenom možná, že i přes originalitu a psychologičnost byl ten konec překvapivý ve stylu Deus ex Machina.
muchomuurka
  28. 10. 2012, 16:02
Čítala som slovenský preklad od Otakara Kořínka z 1987. Bola to chutná jednohubka s náznakmi príjemne poetického jazyka tak nezvyčajným u sci-fi.