Originální název: The Valley of Fear

Jota (2000) 80-7217-100-3 168
Práce (1986) 139
Mladá fronta (1974) 330

Příběhy Sherlocka Holmese 6

Údolí strachu, ač napsané téměř o patnáct let později než Pes baskervillský, má podobnou stavbu jako první dva Doylovy romány o Holmesovi - Studie v šarlatové a Podpis čtyř. Opět se tu setkáváme s charakteristickou dvojdílností příběhu, kdy spáchaný zločin je jen důsledkem dávného zla, jakousi názornou ilustrací anglického přísloví Staré viny mají dlouhé stíny, a pátrání po pachateli vypravěče logicky vede k retrospektivě, k odhalení "předpříběhu". Údolí strachu je tato dvojdílnost realizována i formálně: děj je rozklouben ve dvě téměř samostatné části. Holmes je přítomen jen v první polovině knihy, jeho padesátiprocentní absence je však bohatě vynahrazena jinými klady: Doyle zde energicky rozšířil svůj tématický rejstřík; v jeho malinko operetním obrazu "zvrhlé" zednářské lóže spatřují někteří kritici dokonce předtuchu společnosti zterorizované fašistickým gangem. Navíc je druhá část knihy zajímavá i tím, že ji Conan Doyle koncipoval podle skutečného příběhu jednoho z Pinkertonových agentů. Za povšimnutí stojí hodnocení Johna Dicksona Carra: "Někteří kritici mají tendenci Údolí strachu podceňovat..., nemělo by jim však uniknout, že první část Údolí strachu je téměř vzornou ukázkou detektivní prózy. Od úvodní kapitoly - s výtečným dialogem Holmes / Watson - až do rozluštění zločinu v pracovně jsou čtenáři postupně sdělovány všechny důležité klíče k řešení. (...) Tato kniha je nejryzejším příkladem Doylova přínosu detektivnímu románu... V zimě 19136 a z jara 1914, na vrcholu tvůrčí fantazie, napsal Doyle svůj poslední a nejlepší detektivní román."
Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

Bastet
  21. 1. 2012, 21:01
Tento román byl pro mě při čtení velkou neznámou jako Studie v šarlatové. A stejně jako Studie je rozdělen do dvou částí ( v jedné samotný případ a v druhé vysvětlení z minulosti). Musím se přiznat, že jsem z tohoto faktu nebyla ani trochu nadšená. První část je excelentní ukázkou Sherlokovské dedukce a Doylova literárního umění na poli detektivek. Druhá část, ačkoliv jsem se na ní absolutně netěšila, mě uchvátila. Dokonalé popsání napětí, strachu, nenávisti a zrady. Rozhodně si tenhle příběh nenechte ujít.
Claire27
  28. 5. 2016, 12:42
Údolí strachu se mi moc líbilo. Na napětí v Psovi baskervillském to bohužel nemá, ale i tak mě knížka okamžitě vtáhla do děje a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozuzlení bylo nečekané a zajímavé, takže jsem nadmíru spokojená.
Merit
  9. 2. 2014, 11:31
Kompozičně hodně netypicky vystavěná Doyleho jednohubka. Časové prolínání příběhu je hodně zajímavé, pointa bohužel nepřekvapí.