Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Údolí strachu

87%
4 110
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Údolí strachu
 Všechny obaly
Originální název: The Valley of Fear
Poprvé vydáno celosvětově: 1915

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Jota - 2000
ISBN: 80-7217-100-3
Počet stránek: 168
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 25x v oblíbených
v přečtených 191x v přečtených
v knihovně 59x v knihovně
k přečtení 24x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jota (2000) 80-7217-100-3 168
Práce (1986) 139
Mladá fronta (1974) 330

Příběhy Sherlocka Holmese 6

Údolí strachu, ač napsané téměř o patnáct let později než Pes baskervillský, má podobnou stavbu jako první dva Doylovy romány o Holmesovi - Studie v šarlatové a Podpis čtyř. Opět se tu setkáváme s charakteristickou dvojdílností příběhu, kdy spáchaný zločin je jen důsledkem dávného zla, jakousi názornou ilustrací anglického přísloví Staré viny mají dlouhé stíny, a pátrání po pachateli vypravěče logicky vede k retrospektivě, k odhalení "předpříběhu". Údolí strachu je tato dvojdílnost realizována i formálně: děj je rozklouben ve dvě téměř samostatné části. Holmes je přítomen jen v první polovině knihy, jeho padesátiprocentní absence je však bohatě vynahrazena jinými klady: Doyle zde energicky rozšířil svůj tématický rejstřík; v jeho malinko operetním obrazu "zvrhlé" zednářské lóže spatřují někteří kritici dokonce předtuchu společnosti zterorizované fašistickým gangem. Navíc je druhá část knihy zajímavá i tím, že ji Conan Doyle koncipoval podle skutečného příběhu jednoho z Pinkertonových agentů. Za povšimnutí stojí hodnocení Johna Dicksona Carra: "Někteří kritici mají tendenci Údolí strachu podceňovat..., nemělo by jim však uniknout, že první část Údolí strachu je téměř vzornou ukázkou detektivní prózy. Od úvodní kapitoly - s výtečným dialogem Holmes / Watson - až do rozluštění zločinu v pracovně jsou čtenáři postupně sdělovány všechny důležité klíče k řešení. (...) Tato kniha je nejryzejším příkladem Doylova přínosu detektivnímu románu... V zimě 19136 a z jara 1914, na vrcholu tvůrčí fantazie, napsal Doyle svůj poslední a nejlepší detektivní román."
Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

(více)  

Štítky

více  
Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bastet
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 1. 2012, 21:01
Tento román byl pro mě při čtení velkou neznámou jako Studie v šarlatové. A stejně jako Studie je rozdělen do dvou částí ( v jedné samotný případ a v druhé vysvětlení z minulosti). Musím se přiznat, že jsem z tohoto faktu nebyla ani trochu nadšená. První část je excelentní ukázkou Sherlokovské dedukce a Doylova literárního umění na poli detektivek. Druhá část, ačkoliv jsem se na ní absolutně netěšila, mě uchvátila. Dokonalé popsání napětí, strachu, nenávisti a zrady. Rozhodně si tenhle příběh nenechte ujít.
Claire27
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 5. 2016, 12:42
Údolí strachu se mi moc líbilo. Na napětí v Psovi baskervillském to bohužel nemá, ale i tak mě knížka okamžitě vtáhla do děje a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozuzlení bylo nečekané a zajímavé, takže jsem nadmíru spokojená.
Merit
60% 60% 60% 60% 60%
  9. 2. 2014, 11:31
Kompozičně hodně netypicky vystavěná Doyleho jednohubka. Časové prolínání příběhu je hodně zajímavé, pointa bohužel nepřekvapí.