Patrik, Syn Irska

Patrik, Syn Irska Originální název: Patrick, Son of Ireland

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-153-9

BB art (2004) 80-7341-153-9 439

Román Patrik: Syn Irska líčí pohnuté životní osudy legendární osobnosti irských dějin, irského patrona, svatého Patrika. Patrik, původním jménem Succat, se narodil v rodině velšských šlechticů; v mládí byl unesen irskými nájezdníky a prodán do otroctví. Lawhead, s mistrovstvím sobě vlastním, dotváří ve své knize obraz jeho života v období, pro které dodnes chybí historické prameny, až po jeho útěk z otroctví a službu jakožto římského vojáka. Líčí, jak se stal druidem a získal jméno Patrik, znamenající v keltštině „šlechtic".
Sledování Patrikova dobrodružného života zavede čtenáře do Říma v době poslední fáze jeho impéria, do Británie v začátcích křesťanské éry i do Irska, do jehož osudů Patrik, posléze přesvědčený o svém zvláštním poslání — obrátit Iry na křesťanskou víru — nakonec rozhodným způsobem zasáhne. Autor udržuje na uzdě fantazii a nepřejímá do své knihy rozsáhlou mytologii, obklopující tuto postavu a přičítající jí řadu nadpřirozených vlastností a skutků. Tím kniha získává na přesvědčivosti. Lawhead, jehož dílo jako celek se vyznačuje silným křesťanským zaujetím, rozvíjí v životopisném románu o irském patronovi také zajímavé téma ztráty a znovunalezení víry v Boha, které bylo osou života tohoto světce.

Stephen R. Lawhead Stephen R. Lawhead
*02.07.1950

VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:31
Tahle kniha ve mě probudila neskonalou lásku k Irsku a jeho dějinám. Líčí historii, ale velice nenáročnou a nenucenou formou.
ScheRas
  20. 7. 2011, 23:30
Vynikající kniha. Poprvé jsem ji přečetl někdy před šesti lety a neustále se k ní vracím. Dílo je velmi uspokojivé jak po dějové stránce, tak po historické a popisné. Lze jen doporučit.
NiennaTasartir
  27. 12. 2014, 15:30
Zajímavá kniha v ich-formě, která mi moc nesedí. Poskytla mi nové informace o Sv. Patrikovi, patronovi Irska. Místy nuda, ale dalo se to :)