Poslední poklona Sherlocka Holmese

Poslední poklona Sherlocka Holmese Originální název: His Last Bow
Poprvé vydáno celosvětově: 1917

Jota - 1999
ISBN: 80-7242-011-9

Jota (1999) 80-7242-011-9 180
Mladá fronta (1975)

Příběhy Sherlocka Holmese 7

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let.
V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul.
Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

Povídky:
- Vila Vistárie (Vila Vistárie)
- Lepenková krabice (The Cardboard Box)
- Rudý kruh (The Red Circle)
- Bruce-Partingtonovy dokumenty (The Bruce-Partington Plans)
- Umírající detektiv (The Dying Detective)
- Nezvěstná šlechtična (The Disappearance of Lady Frances Carfax)
- Ďáblovo kopyto (The Devil's Foot)
- Poslední poklona (His Last Bow)

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

LadysR2
  30. 1. 2013, 7:44
Už je to dávno, takže si moc nepamatuju, ale vim, že Sherlock soupeřil s německym špionem. A přestože si to nepamatuju, tak si vzpomínám, jak sem ty knížky hltal. Proto 5/5