Originální název: The Memoirs of Sherlock Holmes

ISBN: 80-7217-066-X

Jota (1998) 80-7217-066-X 232
Mladá fronta (1972)

Příběhy Sherlocka Holmese 3

Název knihy vychází z fiktivní situace cyklu: Holmes je mrtev, podlehl v závěrečné povídce knihy v souboji se svým nejsilnějším protivníkem, "geniem zločinu" profesorem Moriartym a zahynul v ponuré scenérii Reichenbašských vodopádů. A Watson tedy nyní sedí u stolu, vzpomíná na mrtvého druha, probírá se ve svých poznámkách a dodatečně literárně zpracovává některá dobrodružství, která s ním kdysi prožil.
Taková je to situace a přesně takovou ji chtěl skutečný autor knihy - Conan Doyle - mít. Příběhy o Holmesovi si získaly širokou popularitu, časopisy i čtenáři žádali stále nové a další, zatímco Doyle se cítil konstruováním zápletek i svým hrdinou už unaven. V jednom dopise matce o tom napsal: „Myslím, že Holmese nakonec oddělám a zlikviduji jednou provždy. Rozptyluje mě od lepších věcí." V povídce Poslední případ pak tento záměr do písmene a do puntíku splnil.
Jednotlivé povídky jednou víc, podruhé méně vyhovují vkusu toho či onoho čtenáře. Jejich životnost a čtenářskou oblibu lze však mimo jiné vysvětlit i autorovým smyslem pro míru a značnou sebekritičnost, neskrývaným odstupem, tu a tam i sebeironií. Jsou dokladem, jak neopodstatněný je názor, že jde už jen o naivní antikvitu, nebo tvrzení, že z knih o Holmesovi přežilo jen několik. Je tomu právě naopak. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí.

Povídky:
- Stříbrný lysáček (Silver Blaze)
- Žlutá tvář (The Yellow Face)
- Makléřův úředník (The Stockbroker's Clerk)
- Gloria Scottová (The "Gloria Scott")
- Musgraveský rituál (The Musgrave Ritual)
- Reigateské panstvo (The Reigate Squire)
- Mrzák (The Crooked Man)
- Domácí pacient (The Resident Patient)
- Řecký tlumočník (The Greek Interpreter)
- Námořní smlouva (The Naval Treaty)
- Poslední případ (The Final Problem)

Arthur Conan Doyle Arthur Conan Doyle
*22.05.1859 - †07.07.1930

Ajka13
  5. 7. 2013, 13:59
Nádherné pokračování Dobrodružství SH. Všechny povídky jsou velice čtivé a zajímavé. Díky seriálu jsem byla velice zvědavá na poslední povídku - Poslední případ, kde jsme se seznámili s profesorem Moriartym. Pravda, příběh se od toho v seriálu liší, samozřejmě, ale i tak to bylo čtivé a docela dojemné. Teď jsem moc zvědavá na Holmesův návrat :)